Péče o hortenzie v září: Několik kroků k tomu, aby vás příští rok těšily bujnou květenou

autor Nikola Klementová publikováno 06.09.2023 06:30
hortenzie

Hortenzie patří mezi oblíbené a překrásné rostliny, které zdobí nejedno okolí domu či chalupy. Společně s pivoňkami se staly jakousi klasikou ve většině zahrad. Jakou péči dopřát hortenziím právě nyní, aby nás příští rok těšily bohatými květy?

Záleží na tom, jakou odrůdu hortenzie máte, ale obecně lze říci, že jejich květenství nás může těšit od března až do září. To je jistě dlouhá doba k tomu, abychom si jejich květy stačili užít. Avšak i tyto překrásné rostliny s velkými a kulovitými květy potřebují určitou péči, kterou není radno podceňovat, aby krásně kvetly. Jak se tedy o hortenzie v září postarat?

Hortenzie na podzim pohnojte

Hortenzie je potřeba hnojit pravidelně, nikoli pouze na podzim. Doporučujeme, abyste používali speciální hnojiva určená přímo pro tento druh rostlin. To byste měli aplikovat ihned na jaře, pokračujte s hnojením jednou za čtrnáct dní a přestaňte v momentě, kdy hortenzie začnou kvést. Jakmile dojde k odkvétání, rostliny znovu přihnojte. Na podzim si ale dávejte pozor na druh hnojiva a pečlivě jej vybírejte, neboť by nemělo obsahovat dusík. 

hortenzie

Péče o hortenzie v září

Vůbec nejméně vhodné je, když hortenzie seříznete na podzim až u země. Keř sice do příští sezony vyroste, ale bude mít potíže s kvetením. Proto bude stačit, když je aktuálně po odkvětu zbavíte uschlých květů. Nezapomínejte také na včasné zazimovaní. Začněte již v druhé polovině září, a to tak, že pod keře rozhodíte trochu kompostu. Dále pak mulčovací kůru. Použít můžete i shrabané listí. A pokud máte možnost, nejlépe uděláte, pokud použijete bukové listí, které tolik neabsorbuje vlhkost a nezahnívá. To by však mělo být v silné vrstvě, a to alespoň 30 až 40 cm. Následně by se rostlina měla přikrýt bílou netkanou textilií, kterou odděláte až po přejití největších mrazů. V květnu, jakmile uvidíte, kde keř obrazil, můžete provádět řez. 

Na závěr bychom rádi dodali, abyste použili pouze bílou netkanou textilii, nikoli igelit a tak podobně. Také nezapomínejte na řádné upevnění textilie k zemi, a to tak, aby zároveň zabránila odfouknutí lupenů, které chrání rostliny před mrazem. 

    

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd z jednoho pekáče pro ty, kteří nemají času nazbyt. Levné jídlo, ale tolik dobré

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama