Astry jsou královnami podzimních zahrad: Jakou péči jim dopřát, aby bohatě kvetly

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.09.2023 07:30
astry

Půvabné astry zdobily podzimní zahrady již našim babičkám. Svou oblibu si uchovaly dodnes a stále zdobí mnoho zahrad. Jakou péči jim dopřát, aby bohatě kvetly?

Astry patří mezi trvalky a dominantní krásky, které zdobí podzimní záhony. I když jejich květy nedorůstají závratné velikosti a v průměru mají tři centimetry, rozrůstají se v trsech, které mohou být opravdu bohaté. Navíc nás květy těší od září až do října. Pohlídat byste si však měli místo, kam je vysadíte. Ke svému bujnému růstu potřebují slunce, protože ve stínu zahnívají. Navíc také potřebují stále mírně vlhkou půdu, a to především na konci léta.    

Astry nepatří mezi náročné rostliny

Astry nejsou náročné na péči. Důležité bude, abyste jim zajistili zálivku během celého vegetačního období. Půda by neměla vysychat, ale měla by být stále mírně vlhká (nikoli přemokřená), protože vlhkost v nemalé míře kladně ovlivňuje tvorbu nových pupenů, a to především na konci léta. Vzhledem k jejich mohutnému rozrůstání bude vhodné, abyste jim dopřáli během růstu pravidelné hnojení. Zvolit můžete kompost, který byste měli zapravit do půdy i před výsadbou. 

astry

Také nezapomínejte na vyvazování, abyste dosáhli pěkného tvaru. Především pak u vysokých druhů. Pokud tak neučiníte včas, astry začnou polehávat a jejich krása ztratí svůj půvab. Před mrazy je také vhodné, když kolem aster rozhodíte mulč. I když se tento druh rostlin považuje za mrazuvzdorný, určitě jim tímto krokem prospějete.       

Astry si můžete namnožit

Množení aster není nic namáhavého a komplikovaného. Avšak tento krok je potřeba učinit až na jaře. A jak tedy postupovat? Jednoduše astry rozdělte na menší trsy a zasaďte je na správné místo, které jsme zmínili již výše. Je třeba také zmínit, že čím starší rostliny budou, tím méně pokvetou ve středové části. Tomu jednoduše zabráníte zmlazením, tedy dělením, a to časně zjara. 

astry

V květnu je pak vhodné, abyste výhony zkrátili přibližně o třetinu. Díky tomuto kroku zajistíte rozvětvení a zpevnění. Kam astry nejlépe umístit, jakou zálivku a hnojení jim dopřát již víte, ale ještě bychom velmi rádi upozornili na jeden problém při jejich pěstování. Bohužel velmi často podzimní astry trápí padlí. Určitě se mu z velké části vyhnete správným umístěním, ale jako prevenci doporučujeme aplikovat před kvetením vhodný postřik.   

Mohlo by Vás zajímat

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

zavřít reklamu
×
Reklama