Aby okurky chytly druhý dech a plodily déle, dopřejte jim kvalitní hnojivo

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 08.09.2023 07:15
okurky

Letos se vám daří v pěstování okurek, proto byste byli rádi, kdyby vám rostliny plodily i dále? A to velké a chutné plody? Tohoto kroku lze docílit kvalitním hnojivem.

Okurky bezpochyby patří k velmi oblíbené zelenině, která je zdravá a dokonale osvěžující. Je však známo, že okurky plodí nejvíce do konce léta a poté četnost plodnosti již není tolik vysoká. Jenže není nemožné docílit toho, abyste sklízeli mnoho lahodných plodů ještě v září. Pokud máte na rostlinách popata či květy, podpořte je ve zdravém růstu správným hnojivem. Díky němu si můžete lahodné a zdravé plody dopřát i po létě. 

Dopřejte okurkám správnou péči

Aby byly vaše okurky zdravé a poskytly vám další plody, bude nutné se o ně i nadále správně starat. Stále je zalévejte dešťovou vodou, která není příliš studená. Vodu nenalévejte na list, ale pouze ke kořenům. Pokud jsou šlahouny okurek příliš dlouhé, vyvazujte je. Dávejte si také pozor na průvan či silný vítr. Osobně jsme aktuálně okurkám odstřihli spodní nevzhledné listy, prokypřili jsme z vrchní části půdu a dopřáli jsme jim hnojivo a okurky perfektně nakvétají. Horní listy jsou krásné a zdravé. 

cibule

Chraňte okurky před plísněmi

Mimo výše zmíněného je také dobré, když rostliny preventivně ochráníte před chorobami. K tomuto kroku vám skvěle poslouží silný odvar z cibulových slupek, na který nedáme dopustit. Stačí čtyři hrsti slupek namočit do 500 mililitrů vody a nechat patnáct minut probublávat. Poté postavte hrnec například do spíže a nechte jej tam do druhého dne. Následující den slupky sceďte a smíchejte s jedním litrem dešťové vody. Tekutinu nalijte do lahve s rozprašovačem a brzy ráno nebo v podvečer, kdy již nesvítí slunce, aplikujte na rostliny. 

Správné hnojivo, které podpoří růst a nakvétání

K hnojení budeme používat popel. Zajistí ochranu kořenového systému, podpoří růst, ale také nakvétání a zdravý růst plodů. Hnojivo můžete obohatit o kvasnice nebo o cibulové slupky. V případě, že budete hnojit slupkami a popelem, připravte si výše zmíněný cibulový odvar, přidejte sto gramů popela, zamíchejte a nechte jeden den odstát. Poté přidejte tři litry vody a aplikujte jako zálivku. Co se týká hnojiva s droždím, smíchejte dva pytlíky droždí, jeden litr vody a dvě stě gramů popela. Smíchejte, nechte do druhého dne odstát a zřeďte s pěti litry vody. Zvolené hnojivo můžete aplikovat jednou týdně.   

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

zavřít reklamu
×
Reklama