Aktuální řez vistárie rozhoduje o bujném kvetení v příštím roce: Proveďte ho správně

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.09.2023 13:00
Vistárie

Ne nadarmo se říká, že jsou vistárie královnami popínavých dřevin. Aby vám však příští rok bohatě kvetly, bude jim potřeba poskytnout správný řez.

V časopise či na internetu jste zahlédli fotografie vistárií, které se vám zalíbily natolik, že jste se rozhodli jednu pořídit domů? Nedivíme se, protože vistárie je považována za jednu z nejkrásnějších rostlin světa. Své oblibě se těší především v Japonsku, kde zdobí oblouky domů, ale také zahrady. U nás se také těší velké oblibě a nejčastěji zdobí pergoly, zdi, sloupy či jiné konstrukce. Pokud jste rostlině stále neposkytli letní řez, nyní je nejvyšší čas tento krok učinit, aby v příštím roce opravdu bohatě kvetla.  

Vistárie vás okouzlí záplavou květu

Vistárie neboli Wisteria může dorůst až do výšky deseti metrů a její šířka může činit až pět metrů. Pochází ze Severní Ameriky a Asie a řadíme ji mezi bobovité rostliny. Tato dřevitá liánovitá rostlina vás nadchne nejen svou popínavou schopností, ale také bujným květenstvím, které je jednoduše nepřehlédnutelné. Květy jsou nejčastěji vybarvené do bílé či do fialové barvy. Díky letnímu řezu, který můžete provádět ještě nyní v září, vás v příštím roce potěší vodopády půvabných květů, kterým neodolá soused, ale ani kolemjdoucí.

Vistárie

Díky řezu bujně pokvete

Zahlédli jste někde nádherně kvetoucí vistárie, které vás doslova očarovaly? Pak vězte, že za jejich krásou stojí pravidelný letní řez. Důležité bude, abyste zkrátili listnaté výhony rostoucí v létě, a to hlavní i boční, klidně až na šest oček. Díky tomuto kroku přinutíte rostlinu vytvářet květní pupeny. 

Nechat byste však měli ty, které jsou velice důležité pro rozvoj větvení z hlavního kmene. A pozor! Další řez by měl být proveden uprostřed zimy! V této době bude potřeba, abyste z léta seříznutý obrost zkrátili, a to až na tři oka. Následně také seřízněte nové výhony o patnáct centimetrů. Tyto kroky nevynechávejte, neboť jsou zásadní pro bujné kvetení vistárie.    

vistárie

Za co vám vistárie poděkuje

Mimo správného řezu bude také potřeba, abyste vistárii poskytli správné podmínky k růstu. Potěšíte ji dokonale propustnou půdou s trochou písku, ale také slunným a před větrem chráněným stanovištěm. Nezapomeňte ani na oporu, která je důležitá. Hnojení během letního období je také důležité. Vistáriím prospívá, pokud jejich kvetení podpoříte draslíkem a fosforem. Fosforečná hnojiva rostlině pomohou v nasazení překrásných květů. 

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

zavřít reklamu
×
Reklama