Bohyšky: Péče, stříhání, ale také množení, které zvládne i začátečník

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 11.09.2023 07:00
bohyšky

Překrásné bohyšky zdobí svými listy klidně i stinné místo na zahradě. I když jsou nenáročné a zvládne je pěstovat začátečník, i ony potřebují nějakou péči. Navíc si je můžete poměrně jednoduše namnožit. Jak na to?

Bohyšky patří mezi dlouhověké trvalky, které zdobí nejednu zahradu. Mají překrásné a svěží listy, decentní květy a na pěstování jsou maximálně jednoduché, což z nich činí ideální rostliny pro pěstitele, kteří nemají času nazbyt. V dnešní době existuje více než 2000 kultivarů, které od sebe odlišujeme květem a barvou listu. I když jde o nenáročné rostliny, stále je dobré vědět, jak bohyšky stříhat, množit, ale také, jakou péči jim dopřát.

Jak pěstovat bohyšky

Bohyšky jsou známé tím, že je můžeme pěstovat ve stínu, jenže není tomu tak u všech druhů. Druhy se světlými listy prosperují a zvládnou místo, které je slunné. Alespoň dopoledne by na ně mělo svítit slunce, poté už vyžadují stín, aby se jejich krásné listy nespálily. Naopak bohyšky s tmavými listy preferují stinné zákoutí. Druhy s bílými či zlatými pruhy vyžadují světlejší stanoviště, aby jejich krásné zbarvení zůstalo zachováno. Co se týká půdy, měla by být kyselá, humózní, vlhká, ale zároveň dokonale propustná. Aby u rostlin nedocházelo k vysychání půdy, je dobré popřemýšlet o mulči. Pozor si dávejte na slimáky, kteří bohyšky zbožňují. Pro ochranu je dobré kolem rostliny nasypat písek.   

bohyšky

Množení bohyšek

I množení bohyšek není nikterak náročné. Tento krok jednoduše učiníte rozdělením trsu. Pomocí rýče vyryjte část rostliny a vyrytý trs zbavte poškozených listů, ale i špatných kořenů. Vyjmuté části najděte správné umístění. Abyste ji umístili na správné stanoviště, kde se bohyšce bude dařit, rozhodněte dle její barvy listů. A to tak, jak bylo zmíněno výše. Pokud rostlinu chcete vysadit do nádoby, jistě můžete. Přestože jsou bohyšky mrazuvzdorné, není tomu tak u těch, které se pěstují v nádobách. Proto je vhodné, když je i s květináčem zapustíte do země a přikryjete chvojím.  

Stříhání bohyšky

U bohyšek prozatím ostříhejte odkvetlé květy. Díky tomuto kroku podpoříte zdravý růst rostliny. Následuje také střih listů. Ty ale doporučujeme odstraňovat až po udeření prvních mrazíků. Odumřelé a zvadlé listy odstraňte a připravte bohyšku na zimu (díky tomuto kroku zabráníte, aby se v rostlině zazimovali škůdci. Pro lepší zvládnutí zimy můžete k bohyškám přihrnout chvojí.

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

zavřít reklamu
×
Reklama