Jak uskladnit dýně a na co nezapomenout, aby vydržely opravdu až do jara

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 11.09.2023 07:15
dýně hokkaidó

Chtěli byste, aby vám dýně vydržely až do jara? Určitě mohou. Důležité ale bude, abyste dodrželi několik ověřených pravidel, které pomohou uchovat dýně na dlouhé měsíce.

Do prvních mrazíků ještě nějaký ten pátek zbývá. Určitě s trháním dýní nespěchejte, protože čím vyzrálejší budou, tím déle vydrží uskladněné. Popřemýšlejte také o podložení jednotlivých plodů, například dlaždicí či jiným předmětem, který do sebe neabsorbuje tolik vlhkosti. Jak tedy dýně uskladnit, aby vydržely opravdu dlouho a neplesnivěly?

Co dělat s dýněmi po sklizni

Rádi bychom zmínili, že není možné určit přesné datum sklizně dýní. Bude potřeba, abyste se řídili samotnými plody. Před sklizní by měl stonek pomalu zasychat, praskat a dýně bude mít tvrdou a matnou slupku. Jakmile dojde ke sklizni, nekruťte s dýní, netrhejte ji, ale uřízněte ji nebo ustřihněte nůžkami. Na dýní nezapomínejte ponechat alespoň pět centimetrů stopky, aby plod nezačal plesnivět. 

dýně Hokkaidó

Nezapomínejte, že dýni budete skladovat i se stopkou, proto by se za žádnou cenu neměla odlomit. Tento krok, který bude následovat, doporučujeme jako zásadní. Po odříznutí nechte plody ještě týden doschnout, nejlépe však na slunci. Určitě by na ně nemělo pršet. Pokud to bude nezbytné, dejte je do domu například k topení.

Jak dýně uskladnit

Je třeba brát v potaz to, že dýně musíme skladovat v jiných podmínkách než jablka, hrušky či mrkev. Zatímco tento druh ovoce a zeleniny vyžaduje vlhčí vzduch, u dýní je tomu přesně naopak. Místo, kde budete dýně skladovat, by mělo mít teplotu alespoň deset až dvanáct stupňů. Dále by také mělo být dobře větratelné a suché. Pokud máte v domě chladnější komoru či teplý a suchý sklep, uděláte velmi dobře, když je do takového prostoru uskladníte. 

Dýně v bedýnce

Jednotlivé plody naskládejte do vzdušných dřevěných bedýnek, a to tak, aby se nedotýkaly a vzduch kolem nich mohl proudit. V případě, že máte možnost, připravte dýním podestýlku ze slámy. Mimochodem, věděli jste, že dýně zlepšují stav kožního onemocnění? Nebo že podporují imunitní systém, mají protizánětlivý účinek, upravují činnost střev a mnoho dalšího? Obsahují také mnoho cenných vitamínů, například vitamín A, B1, B2, B3, E, ale také minerální látky – zinek, draslík, vápník, měď, selen a zinek.

Mohlo by Vás zajímat

Tlustice
publikováno 1. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Jak přesadit tlustici: Vhodný termín je již nyní, ale pozor na chyby, které ji zahubí

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

zavřít reklamu
×
Reklama