Aktuální a důležitá péče o lilie: Přesazování, množení a ochrana

autor Nikola Klementová publikováno 13.09.2023 06:30
lilie

Lilie patří mezi překrásné rostliny a klasiku, která zdobí nejednu letní zahradu. Jak ale o tyto krasavice pečovat na podzim, aby nás příští rok potěšily svými překrásnými květy?

Lilie jsou cibuloviny, které nevyžadují příliš mnoho péče. Zdobit tedy mohou kouty zahrad samostatně, ale také je můžete vysadit k jiným rostlinám. Například k rododendronům či k pivoňkám a dalším. I když patří mezi nenáročné rostliny, je třeba dbát na to, abychom je správně umístili, nedávali je k vysokým rostlinám, které jim stíní a zajistili jim ochranu před zimou. Co tedy liliím dopřát, než udeří zima?

Správná půda a množení lilií

Při sázení či přesazování lilií dbejte na to, abyste rostlinám dopřáli hlinitopísčitou mírně kyselou zeminu. Zároveň by půda měla být dobře propustná, proto bude nejlepší, když lilie vysadíte například na mírně vyvýšené místo, kde budou mít dostatek slunce, ale zároveň na ně nebudou celý den dopadat sluneční paprsky. Přidat můžete také trochu kompostu a před výsadbou půdu zkypřete, aby byla více vzdušná. Obecně lze říci, že bychom měli lilie ponechat na jednom místě tři roky. Poté už bude důležité, abychom je přesadili. Nejlepší doba na přesazení je právě nyní, tedy září až říjen. 

Správný postup při přesazování

Přesazování lilií provádíme tehdy, kdy není po deštích. Mělo by být sucho. Pro ochranu je také dobré, když vykopané cibulky namočíte do ochranného roztoku z naředěného manganistanu draselného. Cibulky nenechávejte dlouho schnout, ale nejlépe je ihned  zasaďte. A pokud je chcete někomu darovat či se do výsadby pustíte až následující den, zabalte je do navlhčeného lněného či jiného přírodního pytlíku. V této chvíli můžete lilie také množit. Jednoduše oddělte dceřiné cibulky od mateční a zasaďte je.

  lilie

Co se týká hloubky, do které cibulky vysadíte, řiďte se podobně jako u narcisů. Hloubka by měla být alespoň deset až patnáct centimetrů a vzdálenost od sebe přibližně dvacet centimetrů, u středně velkých dvacet pět centimetrů a u velkokvětých lilií třicet centimetrů. 

Péče o lilie na podzim

Je známo, že lilie patří mezi mrazuvzdorné rostliny. Určitě ale bude lepší, když cibulky přikryjete chvojím či vrstvou vyzrálého kompostu. Jakmile se příroda opět probudí k životu, a to na jaře, dopřejte liliím vydatnou výživu. Například minerální hnojiva nebo zákvas z kopřiv. Podpoříte rostliny v růstu a v rozrůstání zdravého kořenového systému.       

Mohlo by Vás zajímat

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

Tesla Cybertruck
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Tesla Cybertruck rezne před očima: Dle slov majitelů začínají Tesly po dešti rezivět

zavřít reklamu
×
Reklama