Jidášovo ucho aktuálně roste v lesích: Kde ho najít a proč si tento zdravotní zázrak dopřát

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 13.09.2023 13:18
Jidášovo ucho

Vyrážíte o víkendu na sběr hub? Zkuste najít také Jidášovo ucho. Jedná se o vynikající a zdravou houbu, která roste v lesích poměrně hojně. Kde ji najít?

Ucho Jidášovo patří mezi tradiční houby čínské kuchyně, kde obohacuje polévky a mnoho dalších pokrmů. V našem jídelníčku si však také našlo své místo a lidé z něj připravují nejen polévky, ale také jej přidávají do rizota, omáček, pod maso a dokonce si z něj připravují blahodárný čaj. Možná vás udiví název této vzhledově zvláštní houby. Ten ale vznikl na základě známé legendy, která praví, že houba poprvé vyrostla na stromě, na kterém se oběsil Jidáš. Pokud jste si tuto houbu oblíbili stejně jako my, najděte ji v lese. Prozradíme vám, kde ji hledat.

Co obsahuje Jidášovo ucho 

Houba vyniká vysokým obsahem minerálních látek, zejména pak fosforu, vápníku, draslíku, sodíku a hořčíku. Také obsahuje antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály a podporují očistu těla. Obecně lze říci, že houba zlepšuje fyzický i psychický stav, posiluje imunitní systém, léči hemoroidy, čistí krev, snižuje krevní tlak a cukr, ale také chrání kardiovaskulární systém. Abychom nezapomněli, díky glukanům má protirakovinné účinky. Celkově lze říci, že se jedná o další houbu, která má opravdu silné účinky, kterými můžeme obohatit jídelníček. 

Jidášovo ucho

Kde najít Jidášovo ucho

Ještě, než vám prozradíme, kde houba roste, řekneme si, jak ji spolehlivě poznat. Prvním poznávacím znamením je samozřejmě její tvar, ale také velikost, která může být od dvou do sedmi centimetrů. Dále pak chrupavčitá konzistence a na omak gumová, podobná lidské kůži. Co se týká barvy, houba může být zbarvena do červenohněda, ale až do kaštanové barvy. 

Jidášovo ucho můžeme najít po celý rok, a to i v zimě. Houby se vyskytují především na odumřelém dřevě černého bezu, ale také na stromech ve vlhkých bukových lesích. Poblíž potoků, v dolinách a tak dále. Najít ji však můžete i na vrbě.   

Mohlo by Vás zajímat

Mrkvový koláč
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Levný mrkvový moučník, který je jednoduchý, vynikající a rychle připravený

Hubnutí
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Chtěli byste zhubnout bez hladovění? Vyzkoušejte postupy ověřené štíhlými Japonci

Dortík Red Velvet
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Bleskurychlý mini dortík Red Velvet, který upečete za necelých pět minut. Zachutná a oslní každého

zavřít reklamu
×
Reklama