Galerie překrásných trvalek, které kvetou celý podzim a hodí se pro zaneprázdněné lidi

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.09.2023 06:45
Třpatkovka

Trvalky jsou víceleté rostliny, které umí esteticky zkrášlit jakoukoli zahradu. Nejlepší na celé skutečnosti je fakt, že o mnohé z nich nemusíte příliš pečovat. Rostou samy a dělají nám radost. Které z nich kvetou celý podzim a rozhodně by vám na zahradě neměly chybět?

Některé trvalky již jistě na své zahradě máte. Mnoho z nich nyní půvabně a pestře kvete a vy máte neuvěřitelnou radost z překrásné barevnosti. Ty, které jsme pro vás vybrali, zřejmě znáte. Možná je také máte doma, ale možná také ne. Určitě se nechejte inspirovat, kouzlo a bezúdržbovost v sobě skrývá každá z nich. 

Rozkvetlé záhony i na podzim

Je logické, že nějakou péči budou potřebovat i trvalky, ale určitě ne mnoho. Proto bezpochyby patří mezi rostliny hodící se do bezúdržbové zahrady, o které nemusíte pravidelně pečovat. Vyhneme se nejen opětovnému výsevu, ale také přesazování a dalším běžným krokům, které rostliny vyžadují. Aby trvalky zajistily opravdu nádhernou podívanou, je potřeba předem popřemýšlet, jak je vysadíte, kdy kvetou, a které k sobě umístíte, aby vám do zahrady vnesly neobyčejné kouzlo radosti a barevnosti. Které z nich si vybrat, aby vám kvetla i pochmurná podzimní zahrada?

Třapatkovka je půvabnou klasikou

Třapatkovka nachová patří mezi klasiku, kterou pěstuje mnoho lidí. Nejsou to jen obyčejné parádnice, ale také léčivky zvané echinacea, které mají silné účinky. Pakliže je usušíme a dopřejeme si je ve formě čaje, a to pravidelně, podpoříme svůj imunitní systém. Často se z nich také připravuje med neboli sirup, který je skvělý při nachlazení nebo při bolestech v krku. Krásné fialové květy zdobí zahrady i na podzim.

echinacea

Japonská sasanka je křehká a půvabná

Sasanka japonská patří mezi něžné a křehké trvalky, které u nás bohužel nejsou tolik rozšířené, jako například třapatkovky či třapatky. Většinou mají bílé či růžové zbarvení a kvetou v létě, ale i na podzim. Preferují propustnou a mírně vlhkou půdu. Pokud ji vysadíte na slunce, nevadí, ale vždy se jí bude dařit lépe v polostínu, kde na ni nepůsobí celý den sluneční paprsky. 

Rozchodník velký přežije vše

Možná už jej znáte, možná také ne, ale o rozchodnících koluje, že zvládnou nejen sucho, ale také půdu chudou na živiny. Navíc vás svou krásou mohou těšit celý rok. Zjara vás potěší nádherné listy, v létě drobná poupátka a právě nyní, v polovině září, začnou vykvétat růžové květy, které láká medonosný hmyz. Jakmile odkvetou, svou estetickou hodnotu neztratí.

Zahrada rozzářená jako sluníčko

Zahradu můžete rozzářit pomocí Janeby. Je známá tím, že kvete nádhernými žlutými květy od poloviny léta až do září, ale pokud ji budete pravidelně odřezávat odkvetlé květy, pokvete vám klidně až do listopadu. Parádu s ní vytvoříte kolem domu či zdi, kde ji nikdo nepřehlédne. Dokonce si ji můžete nařezat do vázy, vydrží poměrně dlouho.

Mohlo by Vás zajímat

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

zavřít reklamu
×
Reklama