Kmeny ovocných stromů aktuálně vyžadují péči, aby bohatě plodily i v následujících letech

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.09.2023 07:15
Jabloňové stromy

Nejen keře, květiny a jiné rostliny vyžadují s blížícím se podzimem vaši pozornost. Jinak tomu totiž nebude ani u stromů. Na co aktuálně nezapomenout?

Zeleninu a ovoce sbíráte, některým ovocným keřům jste poskytli řez, stejně tak některým okrasným keřům. Letní řez stromů je již také za vámi, ale ještě zbývá jejich kmen. Na ten určitě nezapomínejte, je velice důležitý pro budoucí úrodu. Co s nimi právě nyní v záři dělat? Bude důležité, abyste kmeny stromů ošetřili a ochránili je před mrazíky a škůdci. 

Proč se musí kmeny stromů ošetřovat

Možná už jste letos zahlédli bílé kmeny stromů, možná také ne. A pokud si pokládáte otázku, zda je opravdu nutné takto stromy ošetřovat, tak ano. Nejde jen o nějaký přežitek, zvyk či něco podobného, ale jde o to, že pomůžete kmenům, aby zůstaly zdravé, nepopraskané. Často se stává, že kvůli neošetření kmeny praskají, a to kvůli odpolednímu působení slunce a nočním mrazům. 

Popraskané stromy jsou velice náchylné a jednoduše je mohou napadnout škůdci či různé choroby. Je tedy velice důležité stromy chránit. Velmi účinným řešením je takzvané bělení. To se provádí především u malých stromků, ale jistě ani u těch větších nechcete riskovat potíže spojené s výše zmíněným. 

Čím stromy před zimou ošetřit

Dříve naše babičky či dědečkové ošetřovali kmeny ovocných stromů vápnem. A my tento krok doporučujeme také, neboť je opravdu účinné. Pomáhá udržovat stromy bez houbového onemocnění, škůdců, lišejníků a dále. A nejen to, vápno ochrání stromy před lesní zvěří. Navíc obsahuje síran železnatý a kalcium, neškodí životnímu prostředí, působí dezinfekčně a prodlužuje stromům jejich životnost. Stačí hašené vápno smíchat s vodou, aby mléko na stromě lépe drželo, přidejte trochu hlíny. 

Kmen stromu

Ochranné mléko aplikujte v den, kdy bude sucho, ale nebude příliš svítit slunce. Začněte tím, že ze stromu odstraníte odumřelé větve, kůru a další. Poté si vezměte hranatou malířskou štětku a natírejte kmeny stromů od země nahoru. Nátěr by se měl aplikovat dvakrát do roka. A pokud nebudete chtít aplikovat vápenný nátěr, můžete koupit bílou textilii a omotat ji kolem stromu. Pokud máte světlé pytle, omotejte je kolem stromu. Záleží tedy jen na vás, jaké ochraně dáte přednost.  

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

zavřít reklamu
×
Reklama