Správné podzimní hnojení ochrání rostliny před mrazy: Jaké z nich zvolit, aby bylo účinné

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.09.2023 06:45
zahrada

Péče o zahradu po sklizni nekončí. Naopak. Bude potřeba, abyste zahájili výživnou proceduru a rostlinám dodali vše, co potřebují. Tato jednoduchá péče se vám v příštím roce příjemně vrátí.

Sezona sběru je již pomalu u konce, a tak nastal nejlepší čas, kdy můžeme přemýšlet nad příští úrodou. Aby byla opravdu bohatá, bude potřeba obohatit půdu o správné živiny. A nejen to, díky podzimnímu hnojení zajistíte jednodušší přezimování některých rostlin. Proto se jistě nevyplatí podzimní práce na zahradě přehlížet. Jdeme tedy na to. 

Podzimní hnojení má obrovský význam

Hnojivo, které budeme aplikovat na podzim, by se mělo skládat především z vápníku, draslíku a také z fosforu. Tyto prvky jsou pro přežití rostlin velice důležité. Hnojivo se bude postupně uvolňovat a půda bude připravena na to, aby v příštím roce poskytla základ pro zdravý růst rostlin. Co se týká zvoleného hnojiva, na výběr máte z možností, které přesně?

Tři možnosti podzimního hnojení

Začneme tedy tím hnojením, které je v posledních letech na vzestupu. A to je zelené hnojení. To znamená, že vysejete některé rostliny, které půdu nevysilují, ale obohacují. Například svazenka, vojtěška či hořčice. Samozřejmě existuje mnoho dalších rostlin, které jsou k tomuto kroku vhodné. Stačí rostliny vyset, nechat vytvořit dostatek zelené části a zrýt hluboko do půdy. Dalším způsobem hnojení jsou organická hnojiva

svazenka

Pod tímto názvem se skrývá například kravský hnůj. Dokonale vyživí půdu a obohatí ji o humus. Pokud jej neseženete, koupit můžete hnůj v granulované formě. Do půdy se zapracovává přibližně dva kilogramy hnoje na jeden metr čtvereční. Poslední možností, kterou uvedeme, jsou anorganická hnojiva. Lze je také využít a obohatit tak půdu o živiny, ale nedoporučujeme je používat ve velkém množství, neboť po nich půda degraduje.

Připravte rostliny na zimní období

Před zimou, a to na podzim, můžete trvalky ochránit pomocí hnojiva. Které rostliny ochraňujeme? Například konifery, stálezelené keře a mnoho dalších. Půdu nejdříve kolem zkypřete a aplikujte hnojivo. Nezapomínejte, že hnojivo s vysokým obsahem dusíku je pro podzimní ochranu rostlin nepřijatelné. Dodejte takové živiny, které je před mrazy ochrání. Jsou to: draslík, fosfor, železo a hořčík. Nezapomínejte ani na trávník a pohnojte ho podzimním trávníkovým hnojivem. Hnojem lze také pohnojit vysázené cibuloviny.

  

Mohlo by Vás zajímat

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

zavřít reklamu
×
Reklama