Co nyní udělat s mečíky, aby přežily mrazy a příští rok vás potěšily půvabnými květy

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 22.09.2023 06:44
mečíky

Překrásné mečíky zdobí nejednu zahradu. Aby však přežily zimu a vy jste se tak mohli těšit z půvabných květů i příští rok, nyní proveďte několik důležitých kroků.

Mečíky patří k poměrně choulostivým rostlinám, které potřebují ochránit před nepříznivými mrazy. Jejich včasná sklizeň se vyplatí, neboť díky tomu kroku ochráníte hlízy před škůdci, ale také před znehodnocením. Jak poznat, že je nejvyšší čas hlízy mečíků sklidit? Sledujte několik příznaků, které vám napoví, kdy je nejlepší čas na jejich zazimování. 

Skliďte mečíky ve správný čas

Jak už jsme zmínili, čím dříve mečíky sklidíte, tím lépe uděláte, protože je velká pravděpodobnost, že je ochráníte před škůdci. Je však ale potřeba sledovat stav listů. Jakmile listy mečíků žloutnou, nastal čas zimního spánku. Tento měsíc, tedy do jeho konce, bychom měli sklidit ty velké a do konce příštího měsíce ty drobnější. Z půdy je vyjměte nejlépe vidlemi. Pozor ale, abyste hlízy nepoškodili. Raději vyryjte větší část zeminy, kterou následně oklepete. Natě, které vyrůstají z hlíz seřízneme na přibližně deset centimetrů a necháme je tak. Odříznutou část nejlépe spalte.  

mečíky

Sušení hlíz mečíků

Po sklizně byste měli hlízy nechat řádně vysušit. Ideální bude, pokud je necháte v dřevěných bedýnkách v místnosti, kde bude kolem 30 °C a pravidelně zde budete větrat. Pokud hlízám nezajistíte tak vysokou teplotu, sušte je o něco déle a více větrejte prostor. Přibližně za tři týdny se začnou oddělovat slupky, které můžete opatrně i s kořeny odstranit. Pokud nebudou hlízy dostatečně připravené na odstranění slupek a kořenů, může se stát, že je poškodíte a poškozená část otevře vstupní bránu pro houbové choroby. Buďte tedy opatrní. Očištěné hlízy ponechte ještě alespoň jeden měsíc na vzduchu, aby mohly řádně proschnout. 

hlízy mečíků

Skladování hlíz

Jakmile budou hlízy suché, uložte je do bedýnek, a to v místnosti, která bude pravidelně větraná a bude zde teplota dosahovat maximálně deseti stupňů. Jakmile teplota klesne pod dva stupně, hlízy mrznou a znehodnocují se. Doporučujeme, abyste během zimy hlízky kontrolovali a popřípadě oddělávali ty, které jeví známky houbového onemocnění.   

Mohlo by Vás zajímat

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

zavřít reklamu
×
Reklama