Správná příprava skleníku na zimu zajistí kvalitní a bohatou úrodu v příštím roce

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 26.09.2023 07:00
skleník

Skleník je opravdu skvělým pomocníkem, který nám pomůže vypěstovat chutnou a zdravou zeleninu. Jak jej ale připravit na zimu, abychom v příštím roce sklidili bohatou úrodu?

Jakmile ze skleníku sklidíme veškerou zeleninu, bude potřeba, abyste jej řádně vyčistili. To znamená, že byste měli odstranit veškeré zbytky rostlin, aby se v nich nezabydleli škůdci či nějaké choroby. Jakou správnou péči dopřát skleníku, abychom se příští rok mohli těšit z bohaté úrody a bez plísní či škůdců? Následujte ověřené kroky. 

Celý skleník je potřeba vyčistit

Úklid skleníku znamená půl úspěchu. Jakmile sklidíte plodiny, zbavíte půdu veškerého plevele i rostlin, vyčistěte jej. Ideální bude, pokud koupíte hypermangan a smícháte ho s teplou vodou. Stačí jen několik málo zrníček, jen tak, aby se voda zbarvila do fialova. Vezměte si rukavice, hadřík popřípadě houbu a umyjte skla a konstrukci. Pokud máte vysoký skleník, pomozte si mopem. Určitě nepoužíváme žádnou chemii. 

hnůj

Péče o zeminu ve skleníku

Mimo dezinfekce konstrukce, bude také důležité, abyste vydezinfikovali zeminu. Tento krok provedete jednoduše tak, že na povrch půdy rozházíte dusíkaté vápno a následně jej zapravíte do půdy. Jelikož je zemina suchá, určitě je vhodné ji zalít. Co se také jistě vyplatí, tak je hubení škůdců pomocí dýmovnice. Zapalte dýmovnici a z prostoru odejděte, zavřete dveře a okýnka a vraťte se po přibližně dvanácti hodinách. Vyvětrejte a máte hotovo. 

A jak je to s hnojením půdy ve skleníku

Nyní na podzim půdu hnojit nemusíme. Naopak na jaře bude potřeba, abyste půdě dodaly veškeré potřebné živiny pro další a zdařilou úrodu. Doporučujeme použít chlévskou mrvu, která také dokáže zeminu prohřát. Pokud však chcete půdu prohnojit i na podzim, na jaře hnůj již nedávejte. Mohlo by se totiž stát, že půdu přehnojíte.

Mohlo by Vás zajímat

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

zavřít reklamu
×
Reklama