Které keře vyžadují prořez a které ne, aby příští rok bohatě plodily a nezničili jste je

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 29.09.2023 10:59
rybíz

Nejen ovocné stromy po sklizni potřebují vaši péči. Vyžadují ji totiž i ovocné keře. Díky tomu vás v příštím roce potěší bohatým výnosem. Ne všechny ale můžeme prořezávat.

Máme tu podzim, období, kdy pomalu veškeré plody sklízíme, zavařujeme a užíváme si jejich chuti. Mimo sklizně také uklízíme zahradu, hnojíme trávník, poskytujeme ochranu některým vytrvalým rostlinám a tak dále. Ovšem zapomínat bychom neměli ani na keře. Mnohé z nich potřebují prořezat, aby nám příští rok poskytly mnoho lahodných plodů. Pozor ale! Některé z nich nestříháme. 

Borůvka kamčatská mnoho péče nepotřebuje

Tento druh borůvky také zřejmě znáte pod názvem zimolez. Má vynikající a velice zdravé plody a není náročný na péči. Navíc jej můžete pěstovat jako živý plot. Potřebuje slunné stanoviště a vlhkou půdu. Co se týká řezu, ten keři poskytněte na podzim. A to tehdy, když keři opadají listy. Prořez však můžete učinit i brzy na jaře, kdy zimolez netvoří pupeny. U prořezu se držte pravidla, že musí zůstat deset až dvanáct hlavních prutů uprostřed keře. Ty by měly být zdravé a silné. Odstranit lze převislé, suché či trčící výhony. Řez je obecně doporučován každý rok či dva. U starých keřů, tedy osm až deset let starých, vyřízněte větve zahušťující korunu, a to až na čípek. 

Řez rybízového keře

Co se týká roubovaných stromkových rybízů, bude potřeba je vyvázat k pevné opoře a prosvětlit jejich koruny. Ponechte tříleté větvičky a ty nejnovější. Pokud jsou však tyto výhony suché či jinak poškozené, odstraňte je. Další řez bude vhodné praktikovat po skončení mrazů. U keříků doporučujeme ponechat dvanáct větví, a to těch nejsilnějších. Černý rybíz je potřeba zbavit výhonů, které jsou starší než tři roky. U červeného rybízu odstraňujeme suché větve, které jsou tmavé a popraskané, ale také slabé. Navíc provzdušňujeme korunu a ponecháme 12 větví. Obecně lze říci, že rybíz plodí na dvouletých a tříletých větvích. U angreštu ponecháme přibližně osm větví a dbáme na to, aby se nekřížily a koruna byla vzdušná.  

angrešt

Řez ostružin a malin

Záleží na tom, jaké maliny na zahradě máte. Ty, které se řadí k jednoplodícím, plodí na dvouletých výhonech. Z toho důvodu je vhodné prořezat všechny starší a odplozené. Ponechte pouze zdravé a zelené jednoleté výhony. Dalším druhem jsou takzvané remontantní maliny, tedy ty stáleplodící. Po první sklizni, v červenci, jim odstřihněte dvouleté výhony. Aktuálně, tedy na podzim, proveďte řez u jednoletých výhonů, které zkrátíte o třetinu. Neposedné ostružiny vyvažte, aby měly pevnou oporu a po sklizni odstraňte staré a poškozené výhony.

magnolie

Které keře neprořezáváme

Co se týká keřů, které nevyžadují podzimní řez, patří mezi ně rododendrony a azalky. Ty musí do zimy zesílit, aby je nepoškodil mráz. Proto je vhodné stříhat je ihned po odkvětu v červnu. Zlatici taktéž prořezáváme ihned po odkvětu, nikoli na podzim. Dále například magnolii, tu také neřežeme na podzim, ale pouze po odkvětu. A to, pokud je řez opravdu nutný. 

Mohlo by Vás zajímat

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

zavřít reklamu
×
Reklama