Připravte plamének na zimu správně, aby ho mráz nezničil a příští rok bohatě kvetl

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 03.10.2023 07:00
plamének

Plamének neboli Klematis patří mezi stálice zahrad. Jde o popínavou rostlinu, která při správné péči zdobí prostor i desítky let.

Možná jej máte na své zahradě již roky, možná také ne, ale jedno je jasné. A to je, jakou péči dopřát plaménku před zimou? Aby ji přežil a příští rok bohatě kvetl? Klidně ještě bujněji než letos. Obecně lze říci, že tento druh rostlin je náchylný k vymrzání, proto bude důležité, abyste se o něj postarali. Jak přesně a jakou péči mu dopřát?

Dokonalá ozdoba plotu

Plamének může zdobit ploty, ale také může schovat nevzhlednou zeď. Někdo ho nechá šplhat po pergole, jiní jej umístí na okrasný žebřík. Ať je plamének umístěn kdekoli, všude zajistí estetickou hodnotu. Existuje kolem tří set druhů a lze je pěstovat v půdě, ale také v květináči. Obecně lze ale říci, že v záhonu se mu bude dařit nejlépe. Neboť se jeho kořeny mohou rozrůstat tak, jak potřebuje. A jelikož je pro něj hluboké zakořenění důležité, takové pěstování je pro něj vhodnější. Preferuje půdu bohatou na živiny a slunné stanoviště s mírně vlhkou půdou.

Připravte plamének na zimu správně, aby ho mráz nezničil a příští rok bohatě kvetl

Co se týká hnojení plaménku, učiňte tak každoročně po odkvětu. Ideální jsou hnojiva s pomalým uvolňováním, například cererit. Tak to provádíme každoročně a klematis krásně kvete. Někdo také dává uleželý kompost. Myslete na to, že zimní období je pro plamének náročné. 

Správná ochrana plaménku před zimou

Před zimou byste měli plamének ochránit, aby nevymrzl. Pokud máte rostlinu v záhoně, doporučujeme kolem ní nasypat slámu či chvojí. Jednoduše vytvořte izolační vrstvu, která jej ochrání. V druhém případě, klematis pěstovaný v nádobě, bude potřeba zapustit do země a přikrýt chvojím. Pokud tento krok učinit nechcete či nemůžete, obalte nádobu, ve které se nachází, pomocí polystyrénu a na horní část umístěte ochrannou přikrývku. Před zazimováním je také vhodné plamének zkrátit. Je však ale nutné vědět, zda máte plamének velkokvětý, který kvete na starém dřevě či máte velkokvětý hybrid, který kvete na dřevnatých výhoncích z minulého roku. Více o řezu plaménku v minulém článku

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

zavřít reklamu
×
Reklama