Říjnová péče o ibišek, která zajistí bujnou květenu v příštím roce

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 04.10.2023 07:00
ibišek syrský

Ibišek patří mezi krále zahrad. Podobně, jako například plamének. Jakou péči ibišku dopřát nyní, aby vám příští rok bohatě kvetl a mrazy jej nezničily?

Ibišek je překrásný keř, který dokáže dominovat malé, ale i velké zahradě. Navíc některé druhy můžeme pěstovat i v domácnosti. Avšak věděli jste, že některé z nich mají nejen estetické vlastnosti, ale také léčivé? Čaj z ibišku detoxikuje játra, reguluje vysoký krevní tlak a zvyšuje imunitní systém. Ovšem, jak je to s péčí o ibišek na podzim, aby nevymrzl a bohatě kvetl i v příštím roce?

Jak zazimovat ibišek

Na zahradě nejčastěji pěstujeme ibišek syrský, který má nádherné fialové či bílé květy. V domácnosti se pak nejčastěji pěstuje ibišek čínský, který zdobí místnost nádhernými a romantickými červenými květy. Ovšem ibišek syrský, ale i bahenní se považují za velice odolné keře. Pokud máte keříky malé či letos nové, bude vhodné, abyste jim dopřáli ochranu před vymrznutím. I větší keře v horských oblastech doporučujeme chránit. Nelekejte se, že s přicházejícím podzimem začínají keře vadnout, schnout a odumírat. Jedná se o přirozený proces. Tímto způsobem se ibišek připravuje na zimu. 

Co se týká ochrany, přihrňte k rostlinám uzrálý kompost či chvojí. Mladé keře přikryjte bílou netkanou textilií. Co se týká řezu, počkejte s ním. Kdybyste jej ořezali nyní, teplejší počasí by způsobilo rašení pupenů, které by mráz mohl spálit. S řezem tedy raději počkejte na jaro, kdy nebudou hrozit mrazy.  

ibišek čínský

Jak je to v zimě s pokojovým ibiškem

Pokojový ibišek by měl být na podzim přesazen do zeminy, která bude obohacena o rašelinu. Dbejte také však na to, kam jej umístíte. Nejvhodnější místo bude dál od zdroje tepla. Nejlépe v nějaké chladnější místnosti, kde bude mít zároveň dostatek rozptýleného světla. A jelikož ibišek preferuje vlhkou půdu, nezapomínejte na tuto potřebu ani přes zimu. 

Nepřelévejte ho, ale zároveň ho nenechávejte dlouho vysychat. Udržujte mírně vlhký substrát. Také jej od prosince do poloviny února nezapomeňte prořezat. A to tak, že odstřihnete větvičky, které přesahují nebo ty, které jsou tenké a listy se na nich nachází pouze na koncích.   

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

zavřít reklamu
×
Reklama