Jak skladovat brambory, aby vydržely až do jara a nevyklíčily? Pomohou ověřené způsoby

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 04.10.2023 07:15
brambory

Máte možnost si vypěstovat vlastní brambory? Nebo si je každoročně kupujete u soukromého pěstitele? Ať je to jakkoli, každý si přeje, aby uskladněné brambory nevyklíčily.

Jak tedy docílit toho, aby brambory vydržely opravdu dlouho? Klidně až do jara a bez klíčků? Musíte je správně uskladnit a vybírat takové hlízy, které nejsou poškozené a jsou dostatečně zralé a mírně očištěné od zeminy. Chcete-li si nejen v zimním období užívat chuť vlastních brambor, bude potřeba, abyste dodrželi několik podmínek. Pak se z nich budete těšit i za několik měsíců. 

Podmínky pro skladování brambor

Jak už jsme zmínili, bude zásadní, abyste skladovali pouze nepoškozené a dozrálé brambory. Ty, které nebudou vhodné k uskladnění, nejlépe ihned zkonzumujte. Také nezapomínejte na pravidelnou kontrolu uskladněných hlíz. Někdy se stává, že brambory začnou hnít či plesnivět, proto je důležité je neprodleně vyhodit. 

brambory

Co se týká teploty prostoru, kam brambory umístíte, volte takovou místnost, která je tmavá a chladná. S ideální teplotou od osmi do deseti stupňů. Pokud tuto teplotu můžete zajistit, brambory vám bez klíčení vydrží několik měsíců. Stabilní teplota je tedy zásadní. Ovšem vysoká vzdušná vlhkost je taktéž velice důležitá. Ideální vlhkost je od osmdesáti do devadesáti procent. Určitě nezapomínejte na pravidelné větrání prostoru.   

Jak brambory správně uskladnit

Nedoporučujeme brambory nechávat v kýblech či jiných podobných nádobách. Nejlépe uděláte, pokud je vysypete do dřevěných beden nebo do proutěných košů. Pokud máte pouze plastové přepravky, volte takové, které nemají plné dno ani boky, ale jsou takzvaně přerušované. To znamená, že mají mezery a díky nim k bramborám může proudit vzduch. 

A pokud skladujete i jablka, nenechávejte je vedle sebe. Neboť jablka vylučují plyn zvaný ethylen, který způsobuje rychlé dozrávání okolních plodin. Pozor také na hrušky a jiné ovoce. Podobně jsou na tom i švestky a banány, ale ty jistě u brambor skladovat nebudete.  Před uskladněním nezapomínejte na důkladnou dezinfekci přepravek či beden. 

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

Perovskie
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Suchomilná trvalka podobná levanduli. Svým vzrůstem a nenáročností překvapí – jak o ni pečovat?

zavřít reklamu
×
Reklama