Borůvkové keře je potřeba správně zazimovat, abyste nepřišli o bohatou úrodu v příštím roce

autor Nikola Klementová publikováno 10.10.2023 07:00
borůvky

Kanadské borůvky patří k velice oblíbeným keřům, které nesou vynikající ovoce. Navíc nejsou jen chutné, ale i zdravé. Jak keře správně zazimovat, abyste se i v příštím roce mohli těšit z bohaté úrody?

Borůvkové keře nejsou náročné na péči. Za správné umístění, vlhkost půdy, řez, hnojení a zazimování vás mohou odměnit bohatým výnosem. Borůvky jsou navíc považovány za superpotravinu, kterou lze jednoduše vypěstovat v nádobě či na zahradě. Pyšní se vysokým obsahem vitamínů, ale také antioxidantů, které bojují proti volným radikálům v těle. Co se týká opylení, jsou částečně cizosprašné, tudíž je vhodné, abyste o kus dál vysadili další keř. 

Borůvkové keře vyžadují správné zazimování

Je známo, že borůvkové keře poměrně dobře odolávají silným mrazům. Nicméně bude nutné, abyste ochránili jejich kořenový systém před vymrznutím. Určitě byste také neměli zapomínat na keře v nádobách, které by působením mrazů mohly zahynout. Začneme tedy borůvkami, které pěstujete v půdě na zahradě. Ty doporučujeme před zimou ochránit tak, že ke kořenovému systému nahrnete mulčovací kůru. 

mulč

Máme s ní dobré zkušenosti, neboť je účinná, kyselá a navíc udržuje potřebnou vlhkost. Použít můžete i piliny, ale ne z cedru. Před samotným krokem nezapomínejte půdu kolem borůvky mírně zkypřit, a to pouze z horní části. Co se týká množství ochranného mulče, nasypte jej kolem kmene alespoň do výšky deset až patnáct centimetrů.   

Borůvky v nádobách

A jak zazimovat borůvky v nádobách? Pokud můžete, zapusťte je do země. Tento způsob je nejjednodušší a účinný. V případě balkonového pěstování bude vhodné, abyste celý květináč ochránili pomocí polystyrenu. Pozor si však dávejte na vlhkost půdy, nenechte ji úplně vyschnout. Podle potřeby bude nutné borůvku zalít i v zimním období. Určitě také nezapomínejte, že borůvky nemají rády chlorovanou vodu. Bude tedy vhodné použít vodu odstátou. Pokud však máte skleník, na zimu keře můžete umístit i tam. 

Podzimní hnojení borůvek

Na podzim je také důležité, abyste borůvkové keře přihnojili. Je třeba však použít jiné hnojivo. Nejlépe to, které obsahuje více draslíku. Pokud se vydáte do zahradnictví, kupte podzimní hnojivo pro kyselomilné rostliny. Takové hnojivo pomůže keřům ke správnému přezimování. Navíc dostatek draslíku pomáhá udržet zdravý kořenový systém, který lépe přijímá vodu, ale také živiny. 

Mohlo by Vás zajímat

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama