Jak připravit záhony na příští rok: Pro bohatou úrodu je správná příprava nepostradatelná

autor Nikola Klementová publikováno 12.10.2023 07:00
rytí záhonu

Poslední rajčata jsme již otrhali, papriky a okurky také, a tak pomalu, ale jistě můžeme záhony připravovat na další sezonu. Jak je správně připravit?

Přemýšleli jste někdy nad tím, co dělat se záhony na podzim? Nebo z nich pouze odstraníte staré rostliny zeleniny a necháte je tak? To je však chyba. Bude potřeba mnohem více péče, abyste se v příštím roce těšili z bohaté úrody. Půda je totiž značně vyčerpaná a právě na podzim nastává vhodný čas na její údržbu, ale také na dodání potřebných živin. 

Připravujeme záhony na příští sezonu

Nejen řez keřů, stromů a rostlin patří k důležitým činnostem na zahradě, patří mezi ně také příprava půdy na následující sezonu. Ta je totiž stejně důležitá a rozhoduje o budoucí úrodě. Nejdříve tedy odstraňte všechny rostliny, dále pak veškerý plevel. Jistě ho nebudete chtít zapravit do půdy, aby se zvesela dál rozrůstal. Mluvíme tedy o kusu záhonu na zahrádce. Pokud máte velký záhon, velkého množství plevele se můžeme zbavit při rytí.   

Rýč

Podzimní zrytí půdy znamená půl úspěchu v příštím roce. Co se týká techniky rytí, snad všem je úplně jasná. Vezměte si ostrý rýč a zaryjte ho celý do půdy. Tu potom obraťte zpět na zem, rýčem rozdělte a takto postupujte dále. Nejdříve první řádek, poté přichází druhý, třetí a tak postupujte až do konce řádku. Co se týká větších hrudek zeminy, nedělejte si s nimi starosti, neboť je mráz takzvaně rozdrobí.   

Hnojení záhonů

Zryté záhony nechte několik dní odpočinout. Následně půdu pohnojte. Použijte hnojiva, která obsahují dostatek draslíku a fosforu. Přidat můžete uzrálý kompost, ale také kravský či koňský hnůj. Hnojivo pak z horní části lehce zapravte do půdy, a to hráběmi. Co se týká koňského hnoje, má záhřevnější vlastnosti a je vhodný především do těžších půd. Kravský hnůj je používán častěji, je oblíbenější, a to zejména proto, protože se pomaleji rozkládá. Pozor! Záhon již nevápněte. Obecně lze říci, že stačí, když přidáte dva kilogramy hnoje na metr čtvereční půdy.     

Mohlo by Vás zajímat

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

zavřít reklamu
×
Reklama