Říjnový řez oleandru je ideální. Díky němu v příštím roce bohatě pokvete

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 13.10.2023 06:45
Oleandr

Oleandr patří mezi majestátní keře, které mohou dorůstat do obřích rozměrů. Pokud jej na své zahradě máte i vy, aktuálně jim dopřejte správný řez, aby příští rok bohatě kvetly.

I když oleandry pochází především ze Středozemí a Asie, jednoduše je lze pěstovat i u nás. Aby vás těšily krásnými dlouhými listy a bujnou květenou, bude potřeba, abyste jim dopřáli správnou péči, umístění, ale také podzimní řez. Dokonce si lze krásné oleandry namnožit a mít jich více. Pusťme se společně do práce, nejde o nic složitého. 

Jak prořezat oleandr

Čas od času se jistě vyplatí oleandru věnovat péči. Pak vás potěší voňavými a krásnými květy. Podzimní řez by tedy měl být proveden ještě před prvními mrazíky. Začněte tím, že si nasadíte rukavice, neboť míza keře je jedovatá. Poté odřízněte suchá květenství a celkově staré větve zkraťte alespoň o pět až deset centimetrů. Nikdy však keř neprořezávejte příliš, spíše byste mu ublížili a mohli byste oddálit jeho bujné kvetení. Prořezávejte především pro podporu správného růstu, popřípadě pro tvar a vzdušnost. Čím více je oleandr hustší, tím dříve si na něm pochutnají různí škůdci, i když je jedovatý. Během vegetačního období lze také střihávat větve, které se kříží. 

Oleandr

Ještě ale něco málo k podzimnímu řezu. Vždy se snažte větve stříhat nad přeslenem. To znamená, že řez proveďte nad místem, kde listy rostou po třech až čtyřech ve skupince. Zároveň je možné odstranit tenké či špatné větve, které berou sílu a zahušťují keř. Pokud máte mladý keř, větve můžete pouze takzvaně zaštípnout. 

Množení oleandru je snadné

K množení oleandru vám postačí takzvaný řízek ze zdravého výhonu, který má alespoň dvacet centimetrů. Seřízněte jej šikmo pro lepší zakořenění. Poté jej dejte do vody a vyčkejte, až se objeví kořínky. Větvičku lze také namočit do stimulátoru růstu a zasadit rovnou do substrátu pro množení rostlin. Dbejte však na pravidelnou zálivku a nenechávejte substrát vyschnout. Měl by být stále mírně vlhký. Před zasazením ještě odstraňte poslední listy. Takto připravený oleandr umístěte na světlé a teplé místo. Pokud chcete, můžete urychlit zakořenění tím, že květináč i s řízkem přikryjete folií. Pozor ale na plíseň, proto jej pravidelně větrejte.

Mohlo by Vás zajímat

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

zavřít reklamu
×
Reklama