Zahrada může kvést i v zimě. Vysaďte správné rostliny, které potěší květy i v mrazech

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 13.10.2023 07:00
Vřesovec pleťový

Věděli jste, že existují rostliny, které mohou svými květy rozzářit zahradu i tehdy, když napadne sníh? Které z nich nás potěší i v tomto pochmurném období?

Letošní podzim je nadprůměrně teplý, ale zimě se nevyhneme. Ta na nás již číhá za vrátky. Jakmile vstoupí přes práh, celá příroda ulehne k zimnímu spánku a probudí se až s přicházejícím jarem. Pokud byste chtěli, aby vám zahradu zdobily rostliny s krásnými květy i v zimě, dokonce i tehdy, když napadne sníh, vysaďte takové, které mrazu odolají. Které z nich to jsou? 

Něžná krása čemeřic

Takzvaná čemeřice východní si svou oblibu vysloužila především díky své kráse. Ale také díky své vitalitě a odolnosti vůči mrazu. Rostlina má přibližně třicet centimetrů dlouhé stonky, lesklé listy a krásné otevřené květy s dominantním středem. Roste v trsech a může zdobit záhony, ale také místa pod stromy. Nejlépe uděláte, když ji umístíte do humózní a trvale mírně vlhké půdy, kde nesvítí celý den slunce. Polostín tedy bude ideální. Dobrou službu rostlinám uděláte, pokud jim budete odstraňovat špatné listy a odkvetlé květy.  

Čemeřice

Vřesovec je klasika

Vřesovec neboli vřesovec pleťový má drobné zaoblené květy, které vyrůstají z tenkých stonků a mají působivý baňkovitý tvar. Společně s úzkými jehličkovými listy zdobí zahrady i pod sněhovou přikrývkou. Lze jej umístit na skalku a použít jako půdopokryvnou rostlinu. Nebo jej zasázejte do truhlíku a ozdobte s ním parapet. Obecně lze říci, že preferuje vlhkou půdu a slunné stanoviště. Půdu má rád humózní a smíchanou s pískem. Po odkvětu je také vhodné výhonky odstřihnout. 

Kalina bodnantská kvete uprostřed zimy

Keř zvaný kalina se dorůstá až do výšky 3 metrů a zdobí jej krásné růžové a vonící květy trubkovitého tvaru. Mladý keř je vzpřímený, ale později větve způsobí mírnou převislost. Květy se objevují v lednu a setrvávají až do března. Půdu preferuje propustnou a živnou. Pro krásné květenství keř pěstujte na slunném místě. Zvládne i polostín, ale plné slunce pro něj bude lepší. 

Naopak domácnost mohou zdobit hvězdníky, ale také vánoční kaktusy.  

Mohlo by Vás zajímat

Sazenice
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na silné a zdravé sazenice, které poskytnou hojnou úrodu? Stačí pár lžic správně zvoleného hnojiva

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

zavřít reklamu
×
Reklama