Hortenzie v říjnu vyžadují péči, aby vás v létě těšily svými květy. Vyhněte se však častým chybám

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.10.2023 08:00
Hortenzie

Hortenzie, stejně jako pivoňky a rododendrony, patří mezi velice oblíbené rostliny. Všechny však na podzim vyžadují péči, která zajistí zdravý růst a bujné kvetení. A jak je to tedy u hortenzií?

Obecně lze říci, že hortenzie nás svým bujným květenstvím těší od března do září. Překvapují nás kulovitými, ale také podlouhlými květy, o které je potřeba pečovat. A to jak na jaře, tak i na podzim, kdy potřebují nejen správné zazimování. Postarejte se o tyto oblíbené rostliny správně, aby vám příští rok opět bohatě kvetly.

Kdy hortenzie hnojit

Hortenzie patří k rostlinám, které vyžadují pravidelné hnojení. Doporučujeme, abyste zvolili hnojivo, které je určené přímo pro tento druh rostlin. Pozor však s dobou jeho aplikace, neboť se hortenzie nehnojí v době květu. Hnojivo se tedy aplikuje na jaře jednou za dva týdny, a to do doby, než začnou kvést. 

Jakmile odkvetou, odstraňte suché květenství a hortenzie opět začněte hnojit hnojivem bez dusíku. Další chybou je podzimní prořezání keře. A o to hůř, když je seříznete až k zemi. Kvůli tomuto radikálnímu zásahu, byste mohli oddálit kvetení, kterého byste se dočkali až za rok. Odstraňte tedy pouze uschlé květenství.

Hortenzie

Hortenzie jsou potřeba zazimovat

Letos je podzim velice teplý, ale zima se již blíží. Příští týden by teploty během noci měly klesnout pod deset stupňů. Ve středu již k jednomu stupni. Je tedy nejvyšší čas, abyste svoje krásné hortenzie zazimovali. Ideální bude, když kolem rostliny, co nejblíže k větvím, nasypete vyzrálý kompost. Použít můžete také shrabané listí. Myslete však na to, že mulč by měl dosahovat výšky alespoň dvacet až třicet centimetrů. Poté bude vhodné, abyste keře přikryli bílou netkanou textilií, kterou upevníte k zemi, aby neodlétla a odděláte ji až na jaře.  

Zazimování hortenzií v nádobách

Záleží na tom, jaký druh hortenzie máte. Například velkolisté lze úspěšně pěstovat i v nádobě. Před mrazíky je však musíte ukrýt do interiéru. Jakmile jim opadají listy, umístěte je klidně do tmavé místnosti, kde bude pět až deset stupňů. Pokud nemáte sklep či garáž, umístit je můžete i do světlé místnosti, kde na ně nebude svítit slunce. 

Hortenzie

Hortenzie latnaté, stejně jako stromečkové, můžete ponechat venku, ale vytvořte jim ochranu. To znamená, že je obalíte do polystyrenu a přenesete je ke zdi, kde není průvan a kde budou keře chráněné. Zapomínat byste také neměli na zálivku. Půda nesmí úplně vyschnout, zároveň ale nesmí být přemokřená. Udržujte ji stále mírně vlhkou.

Mohlo by Vás zajímat

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

zavřít reklamu
×
Reklama