Kalina bodnantská zdobí zahrady i v zimě. Jak ji pěstovat, aby bujně kvetla i uprostřed zimy

autor Nikola Klementová publikováno 16.10.2023 06:45
Kalina

Chcete mít krásně rozkvetlou zahradu i tehdy, když udeří mrazy či napadne sníh? Mrazuvzdorné rostliny může mít na své zahradě každý. Příkladem je toho kalina, překrásný keř.

Jedná se o půvabný listnatý keř, který si získal svou oblibu především proto, protože má působivé květy, které zdokonalí každou zahradu. To ovšem není vše. V období květu také příjemně voní a kvete v zimě, kdy příroda ulehá do zimního spánku. Obecně lze říci, že kalin existuje kolem dvou set druhů a kultivarů. Těší nás různými barvami květů a listů. Jak tedy pěstovat kalinu bodnantskou, aby v zimním období krásně kvetla?

Nádherné květy kaliny potěší v zimě

Kalina bodnantská neboli (Viburnum x bodnatense) se řadí k opadavým keřům, které dorůstají až do výšky tří metrů. Avšak tento kultivar je úplně jiný než většina ostatních keřů, neboť kvetou i pod sněhovou pokrývkou. Ve studených oblastech vykvétají začátkem února, ale u nás je podnebí teplejší, tudíž se na jejich květy můžeme těšit již koncem prosince. Co se týká délky kvetení, záleží na tom, jaká je zima. Obecně lze říci, že může kvést až do dubna. 

Kalina

Oválné listy jsou zprvu bronzově zbarvené, v létě svěže zelené a na podzim rozzáří zahradu vínovou barvou. Zmíněný keř, tedy odrůda Dawn, má krásné květy trubkovitého tvaru a růžové barvy. Dorůstá až do výšky dvou a půl metrů.    

Podmínky pro zdárné pěstování kaliny

Tyto keře nejlépe vyniknou ve skupinkách jiných keřů či rostlin, neboť mají řídké větve. Také je vhodné vysadit alespoň dva keře stejného druhu, aby došlo k opylení. Kalinu umístěte nejlépe na slunné či polostinné místo do půdy, která je středně živná. Zároveň však nesmí být těžká a přemokřená. Stále mírně vlhká půda kalinám vyhovuje. Pro bujné květenství je také vhodné zajistit mírně kyselou zeminu, která nebude obsahovat vápno. Řez provádíme po odkvětu na jaře, a to tak, že odstraníme pouze špatné či vybočující větve. 

Kalina

Množení kaliny a škůdci

V letním období si dávejte pozor nejen na mšice, ale také na housenky, které dokáží keřík úplně zdevastovat. Chemická obrana bude tedy na místě. Kalinu lze navíc poměrně jednoduše množit takzvaně řízkováním. Jedná se o nejlepší a efektivní způsob. Stačí šikmo odříznout větvičku, namočit ji do stimulátoru a zasadit do vlhké půdy. Tento krok provádějte nejlépe v létě. Keř lze také vypěstovat ze semen. Ty však vyséváme na podzim, nejlépe do studenějšího pařeniště.  

Mohlo by Vás zajímat

Pokojová rostlina
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co znamenají hnědé skvrnky na listech pokojových rostlin? Čas, kdy rostlina vyžaduje péči

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Geely Yuanjing X6
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Otřesou čínské automobilky evropským trhem?

zavřít reklamu
×
Reklama