Říjen je pro jahodníky klíčovým měsícem: Co nyní potřebují, aby příští rok plodily jednou tolik

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.10.2023 07:00
jahodníky

Po teplém zářijovém měsíci přichází chladný podzim. Období, které je pro jahodníky rozhodující, zda přečkají zimu bez úhony. Abyste se z jejich plodů těšili i příští rok, nezapomínejte jim dopřát správnou péči.

Jaro, ale také podzim patří mezi náročné období. Především pak pro pěstitele a zahradníky. Na podzim je potřeba sklidit úrodu – rajčata, papriky a mnoho dalších. Rostliny zlikvidovat, zrýt půdu, pohnojit a tak dále. Stejně tak i rostlinky jahod čekají na svou péči a patřičné zazimování, které je ochrání před mrazy. Jak postupovat, abychom se příští rok těšili z bohaté úrody sladkých jahod?

Péče o jahodníky

Jednouplodící jahody po odplození zastřihněte. Nyní v říjnu bude vhodné, abyste z rostlin odstranili veškeré boční výhony, které rostlinky vysilují. Zároveň odstřihněte špatné listy a zlikvidujte ty rostlinky, které jeví známky choroby, plísně a tak dále. To stejné proveďte i u stáleplodících jahodníků. Odstříhejte výhony, ale i špatné listy. Jahody doporučujeme více nestříhat, aby nevymrzly. Květy, ale také zelené plody můžete odstranit, aby neubíraly rostlinám sílu.  

Jahodníky

Jak hnojit jahody v říjnu

V říjnu bude vhodné, když jahodníky přihnojíte hnojivem, které obsahuje draslík a fosfor. Využít můžete sílu popela, které tyto látky obsahuje. Nebo můžete koupit speciální hnojivo pro jahody. A to takové, které je určené pro podzimní hnojení. Mimo toho lze také využít kompost. A pokud vám zbyl z léta zákvas ze slepičího trusu, nebojte se ho použít. Obsahuje látky, které jahodníky potřebují. Obecně hnojivo posílí kořenový systém a jahodníkům pomůže přezimovat.

Pokud budete chtít, rostliny můžete ošetřit proti škůdcům, to ale ovšem není důležité. Dále pak jahodníky zamulčujte. Použít můžete slámu, ale také listí. Pokud se obáváte škůdců, zvolte bílou netkanou textilii. Nemusíte se bát plísní, neboť vzduch pod touto proudí dostatečně. Navíc se u rostlin nebude tolik zdržovat vlhkost. 

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama