Podle odborníků by se ptactvo mělo začít přikrmovat již od podzimu: Jaká jsou pravidla?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 19.10.2023 07:00
Budka pro ptactvo

Začátek podzimu byl zalitý sluncem. Nyní už k nám přišel podzim v plné síle, a tak mnozí z nás přemýšlí, jak a kdy je nejlepší začít s přikrmováním ptactva.

Stále se najde mnoho nadšenců a lidí, kteří se rádi postarají o venkovní ptactvo. Někteří tuto aktivitu dokonce berou jako zábavu. Například rodiče s dětmi rádi vyráží do podzimní či zimní přírody a ptáčkům dopřávají různé krmení. Samozřejmě každá zábava obnáší jistá pravidla. A u přikrmování ptactva tomu nebude jinak. Jaká jsou pravidla pro přikrmování a co vše jim dopřát?

Ptákům poskytněte i úkryt

S přicházející zimou jsou ptáci ohroženi nejen nedostatkem potravy, ale také mrazy. Proto je vhodné dopřát jim útočiště, kde se budou moct napít, schovat, ale i najíst. Stačí dodržet několik pravidel a mnohým z nich pomůžete přečkat zimu bez úhony. Začněte například tím, že na zahradu či na dvůr pořídíte krmítko. Zabavit se však můžete i s dětmi a nějaké z nich vyrobit. Ideální bude, když pořídíte takové, do kterého nebude pršet. Zároveň ho umístíte tam, kam se nedostane jiná zvěř. A to nejen kočky, ale i kuny. Pokud bydlíte v bytě, jednoduše krmítko upevněte na zábradlí. V domečku také může být malý kalíšek s vodou či napáječky nebo různá pítka. 

Budka pro ptáky

Čím je vhodné ptactvo přikrmovat

Věděli jste, že s přikrmováním ptactva byste měli začít již s přicházejícím listopadem? A ne až napadne sníh či pořádně zamrzne? Je totiž nutné, aby ptáčci zvládli nabrat tukové zásoby, které jim pomáhají přežít mrazy. Proto bude vhodné, když jim dopřejete slunečnicová semínka, samozřejmě ne solená, vlašské ořechy, arašídy, jablka, mrkev, krupici, ovesné vločky. A pokud můžete investovat několik korun, potěšíte je například sušeným hmyzem či směsí určenou přímo pro ptáky.

Čemu se v přikrmování vyhnout

Některé potraviny bychom ptactvu nabízet neměli. Například solené potraviny, různé odpadky, uzeniny, nevařenou rýži, kokos, pečivo, těstoviny. Ideální jistě bude, když zůstanete u výše zmíněných potravin. Některé z nich jsou levné, jiné máte doma či je můžete koupit. Nyní už tedy víte, kdy začít s přikrmování, co jim dopřát a co naopak ne. A pokud budete chtít, vyrobte jim lojovou kouli. Níže je recept.

Lojová koule

Jak vyrobit lojovou kouli

Výroba této pochoutky není náročná. Připravte si hovězí lůj, popřípadě vepřové sádlo, v hrnci ho rozpusťte, nesmí bublat, jen ho nechte rozpustit. Poté přidejte semínka, ořechy, hmyz, sušená jablka či jiné pochoutky. Suroviny v hrnci nechte zchladnout a jakmile bude směs tuhá, lžičkou ji namačkejte například do půlky vydlabaného pomeranče. Nezapomeňte nejdříve navázat špagátek. Takto připravené krmení pověste na strom.

Mohlo by Vás zajímat

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

zavřít reklamu
×
Reklama