Správná výsadba česneku je pro bohatou úrodu v příštím roce klíčová – jak postupovat

fotografie autora Petr Dostál publikováno 22.10.2023 08:00
česnek

Poslední říjnová dekáda je ideální dobou pro výsadbu česneku. Teploty klesají pod 10 stupňů Celsia a nastal čas pustit se do sázení.

Při této činnosti je třeba se řídit několika základními pravidly, jinak můžete na vysoké výnosy v příštím roce rovnou zapomenout. I když všeobecně platí, že je česnek zelenina druhé trati s menšími nároky, správná příprava záhonu, prohnojení, načasování výsadby i další kroky jsou velmi důležité pro vypěstování velkých zdravých palic česneku.

Výběr vhodného stanoviště

Česnek vždy vysazujte na slunné stanoviště s hlinitopísčitou půdou, dbejte, aby nebyla přemokřená, neboť takové podmínky česneku nesvědčí. Doba slunečního svitu na tomto stanovišti by měla být alespoň 8 hodin.

Předplodiny hrají velkou roli

Vždy je třeba držet se zásady, že česnek nelze vysazovat na stejném místě 4 roky. Důvodem je eliminace houbových patogenů, které by mohly sadbu poškodit. Vhodnou předplodinou jsou brambory, ale také jahodníky, dýně nebo rajčata. Co se týká naprosto nevhodných předplodin, patří mezi ně cibule, pór nebo pažitka. 

Jakou sadbu zvolit

Zdravá a kvalitní sadba je základním předpokladem úspěchu. Zkušení zahrádkáři používají vlastní sadbu získanou z česneku sklizeného v létě, ostatní by měli vybírat u ověřených prodejců a zkušených pěstitelů. Velmi vhodnými odrůdami je například Dukát, Lukan, Havran, Slavin II a další. Výbornou volbou je také odrůda Havel, která vám zajistí vysoké výnosy.

Zahrada

Příprava záhonu a moření 

Půdu důkladně poryjte na hloubku rýče, zbavte jí všech plevelů a alespoň 14 dní před výsadbou důkladně prohnojte močůvkou nebo dobře vyzrálým kompostem. Před výsadbou palice česneku opatrně rozeberte na jednotlivé stroužky a namáčejte do roztoku vhodného k moření. K tomuto účelu můžete použít například Sulku, stroužky nechte namočené 6 - 12 hodin, poté sázejte. Tímto způsobem zamezíte výskytu nebezpečných houbových chorob, jako je například Fussarium nebo Botrytis. Někteří pěstitelé používají vodu o teplotě 50 stupňů Celsia nebo přesličkový výluh.

Výsadba ozimého česneku

Na připraveném záhoně vyhlouběte řádky hluboké asi 8 centimetrů ve vzdálenosti 15 centimetrů, jednotlivé stroužky zapichujte do půdy ručně tak, aby byly co nejhlouběji, při mělké výsadbě by mohla sadba vymrznout. Poté zahrňte hlínou, celý záhon ještě upravte hráběmi, nezalévejte, v tomto období je v půdě dostatek vláhy.

Mohlo by Vás zajímat

Otočník stromovitý
publikováno 13. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat otočník stromovitý pro bohaté květy, které voní po vanilce?

Jahody
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Domácí hnojivo zajistí velké a chutné jahody. Po jakém sáhnout, aby bylo účinné?

Petřínská rozhledna
publikováno 11. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Pražské kopce: Na Vyšehradě se líbilo vládcům, na Petříně milencům

zavřít reklamu
×
Reklama