Při podzimní výsadbě jarních cibulovin je nutné vyhnout se některým zásadním chybám

fotografie autora Petr Dostál publikováno 23.10.2023 07:15
Krokusy

Na podzim uklízíme zahrady, zavařujeme, sbíráme, ale také hnojíme záhony. Mimo jiné je také skvělý čas vysadit některé cibuloviny. Jak na to?

Druhá polovina října je nejvhodnější dobou pro výsadbu jarních cibulovin, které vás od března potěší pestrou paletou barev a tvarů květů. Výběr je opravdu nepřeberný, hlavně tulipány a narcisy se vyskytují na trhu v mnoha variantách, stačí si zvolit ty správné druhy a pustit se do výsadby tak, abyste se vyvarovali častým chybám, které někteří pěstitelé dělají.

Výběr vhodného stanoviště

První častou chybou je nesprávný výběr stanoviště. Pokud vyberete stinná místa, květiny budou mít vytáhlé stonky a malé nebo žádné květy. Ideální volbou je místo s dostatkem slunečního svitu, výjimku tvoří snědky a talovíny.

Jaká místa jsou vhodná pro výsadbu

Pro výsadbu jarních cibulovin je možné zvolit několik variant. Prvním způsobem je výsadba, většinou ve skupinách, v tomto případě si pohrajte s vytvořením nepravidelných tvarů jednotlivých skupin. Nikdy však nesázejte do řádků, taková výsadba by vypadala příliš uměle. Další možností je výsadba do trávníku, je ale třeba zvolit pouze ty druhy, které zatáhnou před prvním sečení trávníku, jsou to zejména bledule, sněženky a krokusy.

sněženky

Vhodná doba pro výsadbu a příprava půdy

Častou chybou je příliš pozdní výsadba jarních cibulovin, sledujte počasí a vysazujte v době, kdy půda není ještě promrzlá, druhá polovina října je nejsnazší období. Častou chybou je také nedostatečná příprava půdy, musí být důkladně prokypřena, aby se cibule dobře sázely. Před sázením nezalévejte, mohlo by dojít k přemokření sadby. Také nezapomeňte stanoviště důkladně zbavit všech plevelů.

bledule

Správná hloubka výsadby jarních cibulovin

Další a častou chybou je příliš mělká výsadba cibulek. Sázejte vždy tak, aby vrstva hlíny nad cibulí byla dvakrát tak větší jako ona sama. U vysokých jarních cibulovin existují výjimky, například cibule řebčíku královského musí být vysazeny v hloubce 25 centimetrů.

Jak vysazovat

Většinu jarních cibulovin je třeba vysazovat do skupin alespoň po 10 kusech, aby jejich krása vynikla. Jsou to například modřence, tulipány, narcisy, snědky, ladoňky, ladoníky, krokusy, sněženky nebo bledule. Jiným sluší výsadba po jednom kuse, do této skupiny patří například hyacint nebo řebčík královský.

Mohlo by Vás zajímat

Cupra
publikováno 12. 4. 2024 autor David Vanda

Populární automobily Cupra míří na americký trh

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

Duben
publikováno 12. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Orgánem měsíce dubna jsou játra: Jak je pročistit pomocí bylinky, která roste na zahradě?

zavřít reklamu
×
Reklama