Jak se zbavit kuny: Pokud se zaměříte na její čich, pomaže od vás mílovými kroky

3. 11. 2023 Nikola Klementová
kuna

Kuna je velice krásné a roztomilé zvířátko. I přes její krásný vzhled ji ale vnímáme jako škůdce. Rozhodně není divu, protože páchá škody všude, kudy projde. Jak se jí zbavit?

Krásné a plaché zvířátko se v nočním tichu mění v nevítaného hosta a škůdce mnohých domácností, chalup, ale bohužel také aut. Má rádo izolace ve střeše, kde se nejen ukrývá, ale také je trhá a celkově znehodnocuje. Bohužel nejen to, rádo si pochutná i na hadičkách v autě. Nehledě na to, kolik rámusu během noci nadělá. A ještě hůře? Své místo si značkuje výkaly, shromažďuje si zde mršiny a vše dohromady nevábně zapáchá. Zbavte se tohoto tvora a nedovolte, aby se k vám opět dostal. 

Jak poznat kunu v domě

Jak už jsme zmínili, kuna je nemilosrdná a klidně prokouše zateplení střechy, ale i kabely v autě. A jak vlastně poznáme její přítomnost? Především pak podle výkalů. Letos již kuny začaly řádit, neboť jsme měli překvapení kousek od vchodových dveří – exkrement. Mimo tohoto můžete například na půdě ucítit nepříjemný zápach. Výkaly se dokonce mohou objevit na kamenech, na betonovém sloupku či jinde. 

Mimo zápachu lze také zaslechnout, a to poměrně jasně, jak kuna škrábe, dokonce křoupe vaší izolaci. Máme ložnici v podkrovním pokoji a pár let zpět jsme poslouchali pravidelné noční chroupání a škrabání. Kuna si zvesela prokousala folii, ale také izolaci. A za odměnu jsme měli mokrý sádrokarton nad hlavami. S kunami jistě není radno si zahrávat, proto s nimi bojujte od prvních příznaků jejich návštěvy. 

Kuna

Jak vyhnat kuny z domu

Možná už jste zkoušeli na půdu, ke garáži či dokonce do auta umístit lidské vlasy. Myslíme si, že tento způsob nefunguje. Sami jsme jej vyzkoušeli a nic. Co ale funguje, tak jsou zvířecí chlupy. Od našeho pejska jsme po vyčesání schovali srst a od tchyně jsme si přivezli srst z kočky, obě jsme dali dohromady a rozmístili na půdu i na dvůr. Mimo jiné také nutno dodat, že si kuna dobře zvyká na zápachy, tudíž je vhodné, abyste odpuzovače měnili. Dobré je také chlorové vápno, které stačí nasypat na zem. 

Další odpuzovače kun

Abychom nezapomněli na to nejdůležitější – projděte se kolem domu a vyhledejte skulinky či otvory, kudy se k vám kuny dostávají. Stačí skulinka o průměru necelých deset centimetrů. Zjištění to může být opravdu složité a vždy je jednodušší místo najít tehdy, když napadne sníh. Vyzkoušet také můžete kvalitní ultrazvukové plašiče, ale také pasti na kuny. Ty však ale musíte pravidelně kontrolovat a kuny poté vyvážet. Past můžete umístit například i na střechu, na půdu či k autu. Jakmile se kuna chytí, přehoďte přes ní deku, aby byla co nejvíce v klidu a vyvezte ji daleko od domu. Vyzkoušet můžete i látku namočenou v naftě, ta jim nevoní.

Mohlo by Vás zajímat

Toulitka
5. 12. 2023 Nikola Klementová

Toulitka může kvést celoročně: Co udělat, aby nasadila krásně vybarvené květenství a udržela jej

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Exteriér

Těšíte se na bohatou sklizeň lahodných okurek? Ale bohužel jste…
13. 7. 2023 Nikola Klementová

Proč listy okurek žloutnou a chřadnou? Lze je ještě zachránit, ale zasáhněte okamžitě

Růže vždy byly a vždy budou královnami zahrad. Abyste se těšili…
17. 6. 2023 Nikola Klementová

Červnové zkrášlování růží: Několik tipů k tomu, aby barva květů byla výraznější a krásnější

Jabloň
6. 11. 2023 Nikola Klementová

Podzimní výsadba ovocných stromů: Právě nyní je nejlepší čas. Jak na to a neudělat chybu

Červená řepa má široké využití, nejčastěji se ale nakládá do…
10. 5. 2023 Nikola Klementová

Při pěstování červené řepy dodržte několik zásad, pak sklidíte vynikající bulvy

Muškáty patří mezi velmi oblíbené květiny, které nejčastěji…
25. 5. 2023 Nikola Klementová

Přehled nejčastějších chorob u muškátů: Rozeznejte je a zasáhněte včas

Papriky jsou přímo nabité živinami, vitamíny a minerálními…
10. 7. 2023 Nikola Klementová

Květy na paprikách je potřeba podpořit správnou výživou, aby neopadávaly

zavřít reklamu
×
Reklama