Krásné a plaché zvířátko se v nočním tichu mění v nevítaného hosta a škůdce mnohých domácností, chalup, ale bohužel také aut. Má rádo izolace ve střeše, kde se nejen ukrývá, ale také je trhá a celkově znehodnocuje. Bohužel nejen to, rádo si pochutná i na hadičkách v autě. Nehledě na to, kolik rámusu během noci nadělá. A ještě hůře? Své místo si značkuje výkaly, shromažďuje si zde mršiny a vše dohromady nevábně zapáchá. Zbavte se tohoto tvora a nedovolte, aby se k vám opět dostal.
Jak poznat kunu v domě
Jak už jsme zmínili, kuna je nemilosrdná a klidně prokouše zateplení střechy, ale i kabely v autě. A jak vlastně poznáme její přítomnost? Především pak podle výkalů. Letos již kuny začaly řádit, neboť jsme měli překvapení kousek od vchodových dveří – exkrement. Mimo tohoto můžete například na půdě ucítit nepříjemný zápach. Výkaly se dokonce mohou objevit na kamenech, na betonovém sloupku či jinde.
Mimo zápachu lze také zaslechnout, a to poměrně jasně, jak kuna škrábe, dokonce křoupe vaší izolaci. Máme ložnici v podkrovním pokoji a pár let zpět jsme poslouchali pravidelné noční chroupání a škrabání. Kuna si zvesela prokousala folii, ale také izolaci. A za odměnu jsme měli mokrý sádrokarton nad hlavami. S kunami jistě není radno si zahrávat, proto s nimi bojujte od prvních příznaků jejich návštěvy.
Jak vyhnat kuny z domu
Možná už jste zkoušeli na půdu, ke garáži či dokonce do auta umístit lidské vlasy. Myslíme si, že tento způsob nefunguje. Sami jsme jej vyzkoušeli a nic. Co ale funguje, tak jsou zvířecí chlupy. Od našeho pejska jsme po vyčesání schovali srst a od tchyně jsme si přivezli srst z kočky, obě jsme dali dohromady a rozmístili na půdu i na dvůr. Mimo jiné také nutno dodat, že si kuna dobře zvyká na zápachy, tudíž je vhodné, abyste odpuzovače měnili. Dobré je také chlorové vápno, které stačí nasypat na zem.
Další odpuzovače kun
Abychom nezapomněli na to nejdůležitější – projděte se kolem domu a vyhledejte skulinky či otvory, kudy se k vám kuny dostávají. Stačí skulinka o průměru necelých deset centimetrů. Zjištění to může být opravdu složité a vždy je jednodušší místo najít tehdy, když napadne sníh. Vyzkoušet také můžete kvalitní ultrazvukové plašiče, ale také pasti na kuny. Ty však ale musíte pravidelně kontrolovat a kuny poté vyvážet. Past můžete umístit například i na střechu, na půdu či k autu. Jakmile se kuna chytí, přehoďte přes ní deku, aby byla co nejvíce v klidu a vyvezte ji daleko od domu. Vyzkoušet můžete i látku namočenou v naftě, ta jim nevoní.