Levandule: Při řezu buďte obezřetní, jinak se připravíte o bohatou záplavu květů

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 12.04.2023 08:47
levandule

Aby levandule bohatě kvetla, dopřejte jí jarní řez. Nutno však dodat, že byste se měli vyvarovat určitých chyb, které by vás mohly připravit o krásné květy.

Obecně lze říci, že si levandule získala srdce mnoha pěstitelů. Není však divu, protože její široké využití nabídne každému něco. Někdo ji rád využije jako uklidňující vůni, jiní si levanduli rádi dopřejí na čaj či do koření, ostatní ji ukládají do šatníku či spíže, aby její vůně odlákala nepřátelské moly. Pěstování není složité, ale je důležité dávat pozor při řezu, který je potřeba praktikovat nyní. V případě, že učiníte jednu z chyb, můžete se připravit o bohatou záplavu květů.

Řez levandule

Než se pustíme do výčtu chyb, které často pácháme při řezu levandule, bude nutné dodat, že byste tuto rostlinu měli stříhat jednou nebo dvakrát za rok. Bez tohoto kroku vám postupem času vznikne dřevnatý keřík, na kterém se květy objevují velmi řídce. To je také jedna z chyb, které se dopouštíme. Pravidelné prostříhávání zajistí bujné kvetení, košatost a kompaktní tvar. Ideální období, kdy levanduli poskytnout řez, je právě nyní. Pokud byste jarní sestřih odložili, znamenalo by to, že odkládáte i bohaté kvetení. Pozor si ale dávejte na jeho správnost! Řez by měl být nad pupeny, ze kterých následně vyrůstají listy a stonky. 

levandule

Druhá chyba, které se můžete dopustit, je příliš hloubkový řez. Nikdy nestříhejte či neřežte levanduli v dřevnaté části, vždy jen zelené stonky, které mají schopnost růst a rozvětvit se. Pokud tento krok učiníte přesně naopak, seříznete dřevnatou část, můžete pozastavit její růst.

Stonky s květy

Necháváte levanduli na zahradě ještě tehdy, když už má rozevřené květy? Chyba, tak se připravíte o další květy, které vás mohou těšit v kuchyni či v domácnosti. Stříhejte je tehdy, jakmile se objeví fialové „paličky”. Když rostlinu ostříháte ještě na začátku léta, tedy tehdy, kdy nasadí květy, do konce léta dokáže nasadit další, takže se budete moci radovat z větší úrody. 

Jak pečovat o levanduli 

Obecně lze říci, že levandule nemá ráda příliš vody, proto ji zalévejte jednou za několik dnů. Je však ale rozdíl mezi rostlinou zakořeněnou v zemi a v truhlíku. Tu v květináči či truhlíku zalévejte s určitou pravidelností, a to každý den. Dále je také samozřejmě velice důležité stříhání a správné stanoviště. Umístěna by měla být na slunném místě, kde celý den svítí slunce. Co se týče zeminy, měla by být v půdě, která má pH 6,5-7,5. 

Mohlo by Vás zajímat

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

zavřít reklamu
×
Reklama