Jahody: Správně zvolené hnojivo zajistí bohatou úrodu a obrovské plody

autor Nikola Klementová publikováno 12.04.2023 12:58
jahodníky

Jahody jsou oblíbené nejen mezi dětmi, ale také mezi dospělými. Rádi si je vychutnáme jen tak, se šlehačkou či v dezertu. Jsou lahodným symbolem teplého období a neměly by chybět na žádné zahradě. Co s nimi udělat, aby plodily velké množství obrovských plodů?

Máte rádi jahody, a tak si jich chcete opravdu užít? Ty z obchodu vás omrzely, protože jejich chuť se nedá s těmi z vlastní zahrádky srovnávat? To je logické, protože doma jim dopřejeme dostatečné zrání, slunce a půdu bohatou na živiny. A když už jsme u těch živin, dopřejte jahodám domácí hnojivo, a to dvakrát za sezonu, abyste se mohli těšit z opravdu velké a lahodné úrody jahod. 

Hnojení jahod

Pokud máte rostliny jahodníku v půdě, která je prohnojená kompostem, dále pak hnojte v menších dávkách. Druhá situace však nastává tehdy, když je půda ochuzena o živiny a minerální látky, které jahodníky k celkovému růstu a plození potřebují. Je třeba také upozornit, že pokud máte rostlinky jahod již dlouhá léta na záhoně, bude vhodné jim poskytnout obměnu a výživu půdy, a to jednou za čtyři až pět let. Jaké tedy použít hnojiva, abychom se dočkali bohaté a vynikající úrody?

jahody

Hnojivo ze zahradnictví

Pokud patříte mezi lidi, kteří pěstují jahody na balkoně, nemusíte vyrábět žádná hnojiva, lze si ho koupit v zahradnictví. Takzvaný biohumus v tekuté formě jahodám také prospěje. Důležité však bude, abyste se řídili návodem na etiketě výrobku. V případě, že dáte přednost domácím hnojivům, níže pro vás máme několik vhodných návrhů. 

Posilující slepičí trus

S přípravou hnojiva ze slepičího trusu začněte již nyní. Stačí nabrat půl kyblíku trusu a zalít ho vodou. Takto připravenou směs promíchejte a odložte na teplé místo, ale určitě ne na balkon, do sklepa či jinam do interiéru. Více informací o hnojivu najdete v nedávném článku. Díky tomuto hnojivu podpoříte růst kořenového systému, listů a bohatou úrodu. Jakmile jahody odkvetou, pohnojte je znovu, tak je velká pravděpodobnost, že opět vykvetou a nasadí další plody. 

kopřivy

Jícha je perlou zahrad

Stejně tak si můžete připravit i hnojivo z kopřiv. Stačí kopřivy naložit do vody a nechat kvasit, taktéž přibližně dva týdny. Více o hnojivu v minulém článku. Obsahuje značné množství živin, které jsou pro jahody velice prospěšné. Nezapomínejte jíchu během kvašení míchat. Také počítejte s tím, že nevábně voní.  

Mohlo by Vás zajímat

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

Tesla Cybertruck
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Tesla Cybertruck rezne před očima: Dle slov majitelů začínají Tesly po dešti rezivět

zavřít reklamu
×
Reklama