Vypěstujte si hrách, který bude plodit od léta až do podzimu – stačí opravdu málo

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 18.04.2023 18:51
hrášek

Šťavnatý a svěží hrášek máme rádi snad všichni. Pokud si ho chcete užívat od léta do podzimu, není to nemožné. Prozradíme vám, jak na jeho pěstování.

Hrášek patří mezi jednoleté rostliny, které nejsou náročné na péči. Pěstovat jej můžete v truhlíku na balkoně, ale také na zahradě. Nesnese přemokření a semena budou potřeba vysévat s určitým rozestupem, abyste jim umožnili dostatek prostoru pro bohatý růst a plození. Nejčastěji se u nás pěstuje hrách setý cukrový, ale také dřeňový. Oba však nabízí mnoho minerálů a vitamínů. Jak tedy pěstovat hrášek, aby plodil od léta až do podzimu?

Podmínky pro správný růst hrášku

Zmíněný hrách setý lze vysévat již nyní. Není náročný na pěstování, takže si nedělejte starosti s množstvím živin v půdě. Stačí ho jen vysít a čekat. Samozřejmostí je dostatečná zálivka, ale ne přemokření, a také by neměl vysychat. Přibližně za čtrnáct dnů vyklíčí a sbírat jej můžete už za tři měsíce. 

hrášek

Vyséváme hrášek

Semena hrachu vyséváme do záhonu, a to do hloubky přibližně čtyři až pět centimetrů. Rozestup nechejte přibližně dvacet centimetrů. Některá semena vyžadují rozestup 40 centimetrů, proto je dobré dívat se na zadní stranu obalu a řídit se podle ní. V případě, že nemáte vyhrazené speciální místo pouze pro hrášek, můžete ho vyset ke kedlubnám nebo k ředkvičkám. Určitě ho nedávejte k bramborám, později také k rajčatům. Lusky hrášku nenechávejte za každou cenu velmi vyrůst, jinak se stane méně chutným a nahořklým.   

Jak docílit bohaté úrody až do podzimu

A jak tedy docílit toho, abychom si hrášek užívali až do podzimu? Je to jednoduché – po odplození rostlinu vytrhněte a zasejte další semena. Čas výsevu bude přibližně v půlce srpna, tak tedy neváhejte, ať si tuto lahodnou dobrotu dopřejete i na podzim. Nyní doporučujeme odrůdy, jako je Oskar a na podzim Cezar. Zelené kuličky hrášku lze rozmixovat a umístit do krabiček do mrazáku na zimní období. Ovšem lze také celé kuličky umístit do pytlíku či do krabičky a zamrazit. 

Mohlo by Vás zajímat

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

zavřít reklamu
×
Reklama