Důležitý krok, který je potřeba učinit před výsadbou brambor

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 20.04.2023 05:00
brambory

Pěstujete si vlastní brambory, protože s těmi z obchodu je nelze srovnávat? Rádi bychom vám prozradili, jaký krok před výsadbou učinit, aby byla úroda bohatá.

Už máte brambory koupené a naklíčené? Klíčení má velký význam, protože díky němu minimalizujete napadení škůdci a mnohými chorobami. Tento krok však není vůbec složitý, ale přece jen je potřeba učinit několik správných postupů, abyste předešli znehodnocení brambor. Jak správně nechat brambory naklíčit a co učinit před výsadbou?

Správné naklíčení brambor 

S nakličováním se začíná již v březnu. Brambory se mohou naskládat do větších přepravek, ale maximálně ve dvou vrstvách. Pokud budete sázet více brambor a potřebujete ušetřit prostor, můžete přepravky umísťovat na sebe. Myslet byste také měli na to, jak brambory do bedýnek skládáte. Měly by být naskládané tak, aby část s očky směrovala vzhůru.

Bedýnky byste neměli umísťovat do tmy, tam vám brambory určitě dobře nenaklíčí. Dříve babičky dávaly hlízy na naklíčení do obytného prostoru. Dnes však topíme na více stupňů, a tak bude vhodnější, pokud brambory necháte naklíčit na chladné chodbě, zimní zahradě či zahradním dvorku, kde bude teplota kolem 18 °C. Nejlépe však 16 °C. Samozřejmostí je také dostatek světla.  

Brambory před výsadbou otužujte

Před výsadbou, a to asi týden, bude důležité hlízy otužovat. Teplota prostoru, kde budou brambory, by měla být kolem osmi stupňů. A kdy brambory umísťovat do země? Termín se různí, avšak obecně lze říci, že do 1. května by již měly být v záhoně. Jednotlivé kousky umísťujte do země klíčky směrem nahoru.

brázda

Co učinit před výsadbou brambor

Připravit záhon doporučujeme již dva týdny před výsadbou. Ze všeho nejdříve půdu nakypřete a promíchejte ji s trochou kompostu. Poté připravte řádky, které od sebe vzdálíte přibližně šedesát centimetrů. Brambory, které budou přibližně dvacet centimetrů od sebe, umísťujte klíčky nahoru a zasypte je přibližně deseticentimetrovou vrstvou zeminy. Tip: Již dříve mi babička prozradila, že pokud se umístí malé množství popela ze dřeva do brázd, rostliny budou dostatečně vyživeny, chráněny před chorobami, některými škůdci a brambory budou více škrobnaté s lepší chutí. Je třeba však myslet na to, že je popel alkalický, a tak jej nepoužívejte, pokud máte zásaditou nebo neutrální půdu.  

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama