Několik kroků k tomu, aby se váš venkovní ibišek obsypal velkým množstvím květů

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.04.2023 07:00
ibišek

Ibišek patří mezi překrásné keře, které zdobí mnoho zahrad. Oblíbil si jej nejeden zahradník, a to převážně díky jeho krásným květům. Víte, jak docílit toho, aby bujně kvetl? A víte, že si z něj můžete připravit čaj?

Ibišky neslouží pouze jako půvabná ozdoba, lze je totiž pěstovat i za účelem zdravotního přínosu. V severoafrických zemích se z ibišku súdánského připravuje lahodný čaj nazývaný karkade, který se považuje za léčivý a osvěžující nápoj. My se však nyní zmíníme o ibišku syrském, který je na našich zahradách hojně pěstován. Za zmínku také jistě stojí jeho zdravotní působení. Mimo antioxidačního účinku, nám může pomoci se zánětem v těle a s dalšími zdravotními neduhy. Jak ho nejlépe pěstovat, aby nás odměnil bohatou úrodou květů?

Aby ibišek syrský bohatě kvetl

Tento druh ibišku se do našich zahrad hodí nejvíce. Dorůstá dvou až tří metrů a můžeme si vybrat z různých barevných variant. Nejběžnější jsou ibišky s fialovými květy, avšak pořídit si je můžete s bílými, růžovými, žlutými či modrými květy. Abyste však docílili bujného květenství, bude důležité ibišku dopřát správný střih, a to během dubna. Ten se provádí před nasazením pupenů nebo po opadání listů. Mladé keříky mají krásný vzpřímený tvar, kdežto starší keře mají dlouhé a visící větve. K udržení tvaru provádějte střih větví do druhého očka. 

ibišek syrský

Než se ale do stříhání či řezu pustíte, doporučujeme, abyste odstranili větvičky, které jsou již mrtvé. Starší keře mívají hustější větve, proto je potřeba je prostříhat, a to kvůli světlu, které se musí dostat i dovnitř keře. Zdravé výhony zkraťte pouze k prvnímu očku. Starší větve zkraťte až o dvě třetiny. Nezapomínejte na výhony, které vyrůstají zespodu kmene. A pokud bude potřeba dopřát ibišku omlazovací řez, provádějte ho nejlépe na konci zimy, a to tak, že zkrátíte starší větve kmene o dvě třetiny.   

Pěstování ibišku syrského

Ibišky se mohou pěstovat v půdách, které jsou chudé na živiny. Pokud jim však dopřejete středně vlhké místo, živiny a propustnou zeminu, budou krásně růst a bujněji kvést. Obecně by keř měl být umístěn na slunném, ale chráněném stanovišti. Pozor si dávejte na průvan, ale také na silný mráz. Ibišek syrský vám sice na zahradě přezimuje, ale pokud mu dopřejete mulčovací přikrývku kolem kmene, bude za ni velmi rád. Průběžně také odstraňujte odkvetlé květy a v sezoně ho jednou za týden přihnojte. Koupit můžete komplexní hnojiva určená pro ibišek, ale využít můžete i sílu domácích hnojiv. Například hnojivo z droždí či z kopřiv.    

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

zavřít reklamu
×
Reklama