3 chyby, kterým je potřeba se vyhnout, aby byla úroda rajčat obrovská

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.04.2023 11:23
rajčata

Rajčata jednoznačně patří na naše zahrady. I když na pěstování nejsou nikterak náročná, je třeba se vyhnout několika chybám, které vedou k nižší úrodě.

Domácí rajčata jsou jednoznačně skvělá. Mají vynikající chuť, mnoho vitamínů a skvěle se hodí do mnoha jídel. Ať už máte rádi svěží saláty, rajskou, boloňské špagety či cokoli jiného, zajisté budete chtít, aby se úroda rajčat zdařila a byla bohatá. Navíc rajčata lze pěstovat nejen na zahradě, ale také v nádobách na balkoně. Nejde tedy o nic složitého, ale přece jen je nutné se vyhnout několika chybám.

Správná zálivka je důležitá

Rajčata je potřeba zalévat akorát. Ani ne hodně, ani ne málo. Jednou z největších chyb je, že rajčata zaléváme hodně, a to s tou myšlenkou, aby byly plody šťavnaté a velké. Jenže opak je pravdou. V takovém případě rajčata praskají a rychleji podléhají plísním a hnilobě. Je tedy důležité, abyste rajčata zalévali střídmě. To znamená, že na povrchu může být půda suchá, ale vlhká přibližně dva centimetry pod povrchem. 

Popraskání plodů však nemusí způsobovat pouze nepřiměřená zálivka, na vině totiž může být i zaštipování bočních výhonů, kvůli kterému jsou rostliny náchylnější k různým vlivům. Snažte se tedy, například jednou týdně, obejít všechny rajčata a zaštípnout pouze boční výhony, které se objevují mezi listem a stonkem. Je třeba však ještě dodat, že by se měly vyštipovat rajčata tyčková. Keříčková a divoká nikoli, ty košatění preferují. 

rajčata

Abyste úspěšně předešli popraskání plodů, je dobré zabránit výkyvům v půdní vláze. Toho docílíte mulčováním a pravidelnou zálivkou. Zvolit také můžete odrůdy, které nejsou tolik náročné na popraskání.

Čas, kdy rajčata vysadíte na záhon

Výsadbu na zahradu dobře naplánujte. Obecně lze říci, že teploty by neměly klesat pod pět stupňů, sazenice by jinak mohly uhynout. Nejvhodnější bude, pokud počkáte do půlky května, pak rajčata vysaďte. Pokud máte fóliovník, samozřejmě můžete výsadbu naplánovat již dříve.

Pozor na živiny v půdě

Rádi bychom upozornili na chlévskou mrvu pod rajčaty. Pokud ji dáte při výsadbě pod rajčata, riskujete nekrózu na vrcholu plodů. Jakmile budete vysazovat rajčata, doporučujeme do jamky přihodit například kompost či rajčatům poskytnout hnojivo ze slepičího trusu. Taktéž můžete smíchat zahradnický substrát se stejným dílem aktivního humusu, poté prolít vodou a promíchat s 200 g popela ze dřeva. 

   

Mohlo by Vás zajímat

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama