Voňavé květiny a keře, které mohou zdobit i vaši zahradu. Inspirace pro rok 2024

autor Nikola Klementová publikováno 18.01.2024 07:10
Zahrada

Jaro se nám blíží, a tak už možná plánujete, jaké rostliny či keře do zahrady pořídíte. Nechte se inspirovat, máme pro vás několik tipů na voňavé keře i květiny, které vypadají úchvatně.

Pokud zařizujete zahradu či jste milovníkem kvetoucích a vonících rostlin, jistě se vám naše inspirace bude hodit. Mezi několik vzhledově krásných rostlin, jsme také zařadili jednu, která bude pro rok 2024 patřit mezi ty nejpopulárnější. Která z nich to je? A které rostliny se vyplatí mít na zahradě díky krásnému vzhledu a omamné vůni?

Levandule je vonící a léčivá bylina

Začneme tedy levandulí, neboť má opravdu široké využití a také krásně voní. Její vůně je přímo omamná, uklidňující a harmonická. Má ráda přímé slunce, snese sucho, takže se zálivkou to opravdu přehánět nemusíte. Můžete ji také pěstovat v květináčích. Levandule v nádobách vyžaduje vyšší frekvenci zálivky. A co se týká využití, vynikající je z ní například sirup, vhodná je také do koření či do polštáře nebo do šatní skříně na provonění a ochranu před zavíječi. 

Královna všech zahrad

Stačí o ní napsat, že je královna a jistě všichni víme, že řečníme o růži. Jistě, každá z nich nevoní, ale pokud si pořídíte růži damašskou, rozvoní snad celou zahradu. Velice známá je růže kazanlycká, která se hojně pěstuje v Bulharsku. A to pro její okvětní lístky, ze kterých se vyrábí vonné silice do parfémů. Keř může dorůst až do výšky 2,5 metrů, je mrazuvzdorný a jen zřídka ji napadají škůdci.  

Růže

Nádherný šeřík

Šeřík patří již dlouhá desetiletí mezi oblíbené keře. Většinou rostl kolem škol, nemocnic a jinde. Většina z nás jej měla na svých zahradách. Avšak pomalu se vytrácí, což je opravdu škoda. Vždyť tak nádherně a líbezně voní. Stačí si uříznout dva květy domů do vázičky a provoníte celou domácnost. V době květu však vyžaduje více zálivky. Nezapomeňte jej stříhat a umístit ho na polostinné místo. 

Rostlina roku 2024

Která rostlina bude populární v letošním roce? Možná tomu neuvěříte, ale je to jemně, ale přesto omamně vonící pivoňka. Jedná se o rostliny, které byly oblíbené již za dob našich babiček. A čím jsou starší, tím jsou hezčí. Mají nádherné, plné a krásně vybarvené květy. Dobře uděláte, pokud je vysadíte na slunné místo, kde budou mít dokonale odvodněnou půdu s obsahem humusu.

Hyacint

Voňavé jarní cibuloviny

Mezi příjemně vonící cibuloviny, které vykvétají na jaře, patří samozřejmě hyacint. Ideální je, když jej zasadíte již na podzim, aby vám vykvetl brzy na jaře. Stejně tak narcisy, které nádherně voní, vysazujeme nejlépe na podzim. I frézie patří mezi příjemně vonící rostlinky, avšak kvetou až v červenci a sázíme je jakmile pominou mrazy, tedy koncem května.

Dlouhoprstá vistárie

Nemá žádné dlouhé prsty, ale dlouhatánské výhony, které mohou dosahovat až 20 metrů. Proto se často napíná na pergoly. Daří se jí na slunci, ale vyžaduje pravidelnou a vydatnou zálivku. A co se týká vůně, vistárie úžasně voní a láká medonosný hmyz. Také je potřeba každé předjaří ostříhat loňské výhony. V květnu a v srpnu se také provádí vyštipování letorostů. 

Mohlo by Vás zajímat

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

zavřít reklamu
×
Reklama