Sazenice paprik potřebují před výsadbou výživnou proceduru, pak budou silné a zdravé

autor Nikola Klementová publikováno 26.04.2023 05:00
sazenice paprik

Pěstování paprik není žádná věda. To stejné platí i pro pěstování rajčat. Pokud se vám již sazenice vyjímají na parapetu, brzy přijde čas na jejich výsadbu. Víte, kdy a čím je nejlépe pohnojit, aby bohatě plodily?

Papriky a rajčata bezpochyby patří mezi oblíbenou zeleninu. Pěstovat je zvládne každý, a to i začátečník. Vlastně je také v podstatě jedno, kde je pěstujete, zda na dvorku, ve skleníku, na záhoně či na balkoně v květináči. Do výsadby sice zbývá ještě pár týdnů, ale již nyní můžete sazenicím dopřát výživnou proceduru, po které budou silné.  

Kdy sazenice vysazujeme ven

Sazenice paprik můžete do skleníku, pokud je vyhřátý, vysazovat již nyní. Každopádně ven by měly zamířit až v půlce května, aby je neohrozily přízemní mrazíky. Určitě paprikám vyberte slunné a chráněné místo. Půda by měla být bohatá na živiny. Poté, až budete sazenice vysazovat, nezapomeňte k nim umístit podpěru. Co se týká zálivky, papriky potřebují více zálivky než rajčata. Určitě se ale vyhýbejte permanentnímu přemokření a mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu na povrchu mírně proschnout, aby se ke kořenovému systému dostal vzduch.  

 sazenice paprik

Hnojení sazenic paprik

Přihnojování je potřeba sazenicím dopřávat po celou dobu jejich růstu. Platí to i pro sazenice rajčat a jiných. Existuje mnoho hnojiv, které lze sazenicím dopřát, avšak organická hnojiva v půdě by měla být základ. Proto papriky a rajčata vysazujte do záhonu, který byl na podzim či časně zjara prohnojen hnojem. Přestože umístíte sazenice ven až v půlce května, nyní je můžete přihnojovat. Na výběr máte průmyslová hnojiva nebo přírodní hnojiva. 

Pokud se rozhodnete pro první volbu, můžete sazenice přihnojit v době, kdy se objeví první dva pravé listy, a to hnojivem s označením start. Držte se ale návodu uvedeném na obalu. Další hnojení provádějte za dva týdny, což jste jistě provedli. U domácích hnojiv se nemusíte bát přehnojení a vysokého obsahu dusičnanů. Navíc domácí hnojiva jsou ověřená generacemi našich dědečků, babiček, ale i maminek. Jaké hnojivo využít a připravit?

popel

Domácí hnojivo pro sílu sazenic

Připravte sazenicím paprik či rajčat hnojivo, které se bude skládat z droždí, vody, ale také popela. Jedná se o skvělou výživu, kterou lze využít nyní, ale také v průběhu květů a po dozrání plodů. Droždí obsahuje draslík, fosfor, ale také dusík, což z něj činí skvělého pomocníka pro zdravý růst kořenového systému. Popel pomůže rostlinám dodat fosfor a vápník, který je účinnou zbraní proti nekróze plodů. Určitě je však potřeba dodat, že s vápníkem musíte být opatrní, protože zvyšuje pH půdy podobně jako soda. Soda však účinně bojuje proti škůdcům, je ale třeba ji dávkovat s rozmyslem. 

Na přípravu hnojiva si připravte půlku kostky droždí, jeden litr vody, sto gramů popela ze dřeva a jednu polévkovou lžíci jedlé sody. Vše smíchejte dohromady a vzniklou směs nechte dva dny v teple uležet, poté smíchejte s deseti litry vody a hnojivo dopřejte sazenicím.

Mohlo by Vás zajímat

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

Bolest kolene
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

zavřít reklamu
×
Reklama