Lednový výsev muškátů: Jak na silné a zdravé rostliny, které budou chloubou parapetu

autor Petra Seibertová publikováno 28.01.2024 08:20
Muškáty

Chcete-li, aby byly vaše muškáty plné síly a aby byly obsypané květy, ideální období na výsev je právě nyní. Také je velmi důležité, abyste si zvolili správný typ rostliny. Do závěsné nádoby si vyberte převislou pelargónii a do truhlíků vzpřímenou pelargónii.

V první řadě si nezapomeňte vybrat opravdu kvalitní osivo, které vám při pěstování zajistí zaručený úspěch. Muškáty můžete vysévat až do února. Jestliže jim zajistíte dostatečné světelné podmínky, budete je hnojit a dopřejete jim teplotu okolo 20 °C, můžete počítat s tím, že vám vykvetou už v květnu.

Jak správně zasít muškáty?

Semínka můžete nechat naklíčit v misce na filtrační fólii, která bude zakrytá porézní fólií nebo je můžete vysévat přímo do substrátu s nízkým obsahem živin a s rašelinou. Pokud se rozhodnete nechat je naklíčit v misce, může to trvat 3-7 dní. Vyklíčené semenáčky přeneste pinzetou do substrátu a mělce je zasaďte. Vydezinfikujte nádoby, ve kterých budete muškáty pěstovat a vysterilizujte i substrát, do kterého budete vysévat semena. Dejte substrát do plátěného pytlíku a propařte ho v troubě nebo ve sterilizačním hrnci. Teplota by měla dosáhnout 90 °C a doba trvání by se měla pohybovat okolo 20 minut. 

Muškáty

Pokud si chcete pořídit sazenice z obchodu, není úplně jisté, že vám tyto rostliny vyrostou do požadovaných rozměrů. Také se často stává, že tyto muškáty z neznámých důvodů uhynou. Pokud budete dávat semena přímo do substrátu, vysévejte je plošně, do mělkých květináčů nebo truhlíků, a to do hloubky 0,3-0,5 cm.

Přesazování muškátů

Budete-li vaše muškáty přesazovat, použijte opět substrát s kompostem. V květnu, kdy se venkovní teplota pohybuje okolo 21-25 °C, můžete své muškáty umístit ven. V tomto období už nehrozí, že by se ještě objevovaly noční mrazíky, které by mohly rostliny spálit.

Muškáty nepřelévejte

Velmi důležitým krokem je, abyste své muškáty nepřelévali. Na dno květináče umístěte keramické střepy nebo oblázky, které zaručeně zajistí, aby nebyla půda přesycena vodou. Můžete využít i samozavlažovací truhlík. V tomto případě není vrstva střepů a oblázků nutná.

Mohlo by Vás zajímat

Tesla Cybertruck
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Tesla Cybertruck rezne před očima: Dle slov majitelů začínají Tesly po dešti rezivět

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama