Únor je ideální čas na množení muškátů. Jak na to, aby vás těšily parapety plné květů?

autor Nikola Klementová publikováno 30.01.2024 07:00
Muškáty

Muškáty patří mezi velice oblíbené rostliny, které v letním období zdobí nejeden parapet či terasu. Mají nádherně barevné květenství, za kterými se rád ohlédne snad každý. A právě únor je ideální čas na jejich množení.

Za pár dnů tu máme únor. Tedy měsíc, kdy jsou zahrádkáři v pozoru a začínají plánovat, vysazovat, ale také množit mnoho oblíbených rostlin. Ať už těch venkovních, tak i těch pokojových. U muškátů to nebude jinak. Pokud jste je před příchodem mrazů zazimovali, únor bude ideální měsíc k tomu, abyste je nejen namnožili, ale postupně je začali probouzet ze zimního odpočinku.

Řízkování muškátů 

Pokud jste vaše muškáty správně zazimovali, umístili jste je na chladnější, ale přesto světlé místo, budou připraveny na jarní množení. Takové rostliny budou k tomuto kroku ideální. V druhém případě, kdy jste muškáty skladovali sice v chladu, ale ve tmě, zřejmě budou žluté, nepěkné a vytáhlé. Takové květiny raději sestříhněte na deset centimetrů a dejte je na světlé stanoviště. Koncem února je přesaďte.  

Muškáty

Jak na řízkování muškátů

V únoru množíme pomocí vrcholků u zdravých muškátů. Vytáhněte je z garáže či z chladné místnosti a očistěte je. Najděte si pěkné vrcholky a přistupte k řízkování. Krásné a zdravé vrcholky ustřihněte. Správný řízek by měl mít alespoň deset centimetrů a měl by mít alespoň čtyři zdravé listy. Spodní poté ustřihněte a nechte dva listy. Stonek seřízněte mírně šikmo, jeden den ho nechte zaschnout a poté jej obalte ve stimulátoru růstu, popřípadě ve skořici a zasaďte do sadbovačů.

Vhodný substrát pro množení muškátů

Substrát můžete koupit, ale také si ho můžete namíchat sami. Koupený je vhodný pro množení rostlin. Měl by být lehký a vzdušný. Pokud si ho budete míchat, zvolte písek a rašelinu ve stejném poměru. Do tohoto substrátu zasaďte rostlinky a nezapomínejte na zavlažování, ale ne přílišné. Rostlinky v sadbovačích umístěte na místo s teplotou kolem 23 °C, kde budou mít dostatek světla. Můžete je také přikrýt folií, ale pravidelně je větrejte. Za tři týdny, jakmile zakoření, folii oddělejte.      

Mohlo by Vás zajímat

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Ford
publikováno 16. 2. 2024 autor Petr Dostál

Generální ředitel Fordu je otevřený spolupráci s konkurenty, aby mohl konkurovat Číně

zavřít reklamu
×
Reklama