Nejčastější chyby při výsevu, kterým je potřeba se vyhnout, abyste se dočkali silných sazenic

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 31.01.2024 06:45
Sazenice

Aktuálně se vysévají některé druhy zeleniny, mezi které patří například papriky. Dále také některé trvalky. Ovšem, aby bylo předpěstování úspěšné a vždy se vydařilo, vyhněte se některým chybám, které mohou celý proces zničit.

Leden, ale především únor je ideálním obdobím pro předpěstování následující úrody. Pokud však semena vysejeme správně a budeme-li se o ně správně starat, přihnojovat je, na jaře budou silné, zdravé a připravené na výsadbu. Aby tomu tak opravdu bylo, bude potřeba předcházet nejčastějším chybám, které mohou sazenice znehodnotit. 

Stará semena nezaručí úspěchy

Pokud si schováváte semena z předešlé úrody, byla dobře uskladněná, nejlépe ve vzduchotěsné nádobě a nejsou plesnivá, je vše v pořádku. Na druhou stranu, pokud jste našli kdo ví kolik let stará semena, již nemusí vyklíčit. Obecně je známo, že semena je vhodné schovávat maximálně tři roky. Poté už je vhodné koupit nová. 

Nevhodné provedení výsevu

Moc blízko i moc hluboko je špatně. Nejlepší je, pokud do pěstební nádoby nasypete substrát, položíte semínka a pouze lehce dosypete po okraj substrátem. Pokud je vložíte hlouběji, například dva cm pod vrstvu substrátu, nedostanou se včas nad zeminu a zahynou. Dbejte také na to, aby rozestup mezi jednotlivými semínky byl dostatečný a neutlačovaly se.

Sazenice

Nevhodný substrát

Těžký a minimálně vzdušný substrát je pro semena pohromou. V takových případech se často stává, že semena nevzejdou a zahynou. Doporučujeme koupit substrát určený pro výsev a množení, neboť je lehký a obohacený o cenné látky. V takovém případě nebude potřeba do překořenění květináčku a do prvních dvou pravých listů malé sazeničky přihnojovat. 

Špatné zavlažování

Příliš mnoho, ale také příliš málo zálivky vede ke znehodnocení semen, ale také již vzešlých rostlinek. Zprvu jsou semena přikrytá víkem nebo folií. Je tedy lepší, když budete zeminu rosit, nikoli zalévat. Pozor ale na častý nešvar, a to je přemokření. Podpořili byste tak vznik plísní a ze semen by nic nevzešlo. Stačí mírné rosení a každodenní větrání. Jakmile semínka vyklíčí, dopřejte jim hodně světla a pokojovou teplotu. Substrát udržujte vlhký. 

Mohlo by Vás zajímat

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

zavřít reklamu
×
Reklama