Tmavé a svraštělé listy u orchideje je potřeba řešit co nejdříve, aby bujně kvetla

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 31.01.2024 07:15
Orchidej

Orchideje patří mezi půvabné a pestře kvetoucí pokojové rostliny, které si získaly velkou oblibu. Co se s nimi ale děje, pokud jim tmavnou a gumovatí listy či se na nich tvoří tmavé fleky?

Bohatě kvetoucí orchidej rozjasní a dodá na estetice nejednomu parapetu. Bohužel se ale mnohdy stává, že nová orchidej, která v obchodě bohatě kvetla, doma v brzké době opadá. Často se tak děje kvůli přenosu, ale také kvůli změně prostředí a rozdílné péči. Při správné péči by opět měla nasadit květy. Co se ale děje v případě, že orchidej přestala kvést a tmavnou jí či gumovatí listy? 

Proč orchideji tmavnou listy

Tmavnutí listů u orchideje může být zapříčiněno špatným umístěním. Pokud má rostlina nedostatečné množství světla, její listy mohou být tmavě zelené až černé. Nad umístěním však chvíli dumejte, neboť na orchidej nesmí svítit slunce a zároveň nesmí mít úplný stín. Ideální tedy bude, když ji v zimním období umístíte na jižní parapet. Od jara ji přesuňte na východní nebo severní parapet. Ideální teplota, při které zdravě roste a bujně kvete, je kolem 22 °C. Nezapomínejte na vyšší vzdušnou vlhkost a dokonale vzdušný substrát. 

Orchidej

Proč listy orchideje gumovatí

Gumové či svraštělé listy u orchideje jsou často známkou nedostatečné či nadměrné zálivky. Často se stává, že orchidej přeléváme. Její kořeny se pak obalí slizkým povlakem, začnou zahnívat a neodvádí svou přirozenou funkci. Tedy, voda ani živiny nejsou kořeny přijímány a listy pak reagují svraštěním. Pokud je rostlina přelitá, vytáhněte ji z obalu a ostříhejte špatné kořeny, řez poté zasypejte černým uhlím. Po dobu dvou týdnů orchidej pouze roste, poté přistupte ke správné zálivce. Někdy se však také stává, že listy gumovatí kvůli vysokým teplotám, v zimě například kvůli topení. V takovém případě je nutné orchidej co dva dny rosit. 

Podpora kvetení orchideje

Od jara do podzimu je vhodné orchidej hnojit dvakrát týdně. V zimním období však nepřestávejte, ale frekvenci hnojení snižte na 1x měsíčně. Aktuálně, pokud vaše rostlina nekvete a jeví výše zmíněné příznaky a nezahnívá, namočte ji do jednoho litru odstáté vody s jednou lžičkou cukru. Cukerný roztok orchidej skvěle podpoří k tvorbě poupat. Poté následujte s hnojivem bohatým na draslík.     

Mohlo by Vás zajímat

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

zavřít reklamu
×
Reklama