Proč fíkusu opadaly listy: Učiňte pár nezbytných kroků a bude opět bohatě olistěný

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 01.02.2024 07:00
Fíkus drobnolistý

Fíkus patří již po generace mezi oblíbené rostliny, které jsme si zamilovali pro jejich nenáročnost a zdobné listy. Co se ale s fíkusem děje, pokud mu opadávají listy?

Řešíte odlistění vašeho pokojového fíkusu? Neboli fíkusu drobnolistého? Proč se tomu tak děje? Jde o běžný stav nebo mu snad chybí živiny či voda? Na tuto problematiku se společně podíváme o něco blíže. Ještě než ale začneme, věděli jste, že fíkus ve své domovině dorůstá až do výšky 30 metrů? Doma nám může vyrůst do výšky jednoho až dvou metrů, což je také jistě dost. 

Proč fíkusu opadaly listy

Fíkusy sice patří mezi nenáročné teplomilné pokojovky, ale rozhodně nevydrží vše. Například průvan – ten je pro ně nepříznivý. Pokud fíkus každodenně vystavujete studenému vánku při větrání, jeho listy začnou opadávat. To stejné platí pro příliš nízkou teplotu. Ta by nikdy neměla klesnout pod 15 °C. Ideální je však 18 až 23 °C. Co se týká umístění, dařit se mu bude naproti oknu, kde bude dál ode dveří. 

Fíkus drobnolistý

Stejně, jako reaguje na průvan a teplotu, může reagovat i na změnu umístění. Tím je fíkus benjamín známý, proto jej postavte tam, kde vám nebude zavazet, bude mít rozptýlené světlo, teplo a bude si moct spokojeně růst. Pozor si dávejte i na zálivku. Příliš málo, ale také příliš mnoho nesnese a začne reagovat shazováním listů. Mezi jednotlivými zálivkami nechte fíkusu substrát z horní části mírně proschnout. Poté jej zalijte, ale ne příliš, a to tak, aby voda nestála v misce. Také používejte odstátou vodu, nikoli chlorovanou. 

Když jde o zcela přirozený projev

Rádi bychom zmínili, abyste fíkus také pravidelně hnojili. Od jara do podzimu jej hnojte jednou za dva týdny a v zimě jednou za tři týdny. Pokud jej nehnojíte, přibližně v prosinci opadá úplně. V té době se totiž chystá na rašení nových listů, které má nastat právě nyní, koncem ledna či během února. Dodejte mu energii a přihnojte ho pomocí hnojiva pro fíkusy. Také nezapomeňte na pravidelný řez. O něm jsme psali v minulém článku. 

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

zavřít reklamu
×
Reklama