Jak vyleštit dřevěné povrchy, aby vypadaly jako nové a leskly se? Pomocí domácí leštěnky to zvládnete

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 01.02.2024 06:45
Dřevěný nábytek

Dřevo patří mezi vytrvalé materiály, které zdobí nejednu domácnost. Používá se nejen pro výrobu nábytku, ale také pro výrobu podlah. Aby však bylo i po letech krásné, občas mu dopřejte takzvanou domácí leštěnku.

Dřevo má bezesporu nespočet výhod. Jednou z nich je zmíněná trvanlivost, ale také zdravotní nezávadnost. Navíc ho lze poměrně jednoduše opravovat, upravovat a patří k recyklovatelným materiálům. Pokud tedy koupíte masivní nábytek, je velká pravděpodobnost, že jej zdědí ještě vaše děti, možná i vnoučata. Proto si jistě zaslouží, abyste mu čas od času věnovali trochu péče. Jak tedy docílit toho, aby dřevěné povrchy vypadaly krásně i po letech a leskly se?

Jak pečovat o dřevěné povrchy

Velkou zásadou pro udržení krásného nábytku a podlah ze dřeva, je pravidelný úklid. Na stůl používejte prostírání, zamezíte tak nehezkým flekům od nápojů. Pomocí prachovky pravidelně odstraňujte prach a občas použijte navlhčený hadřík z mikrovlákna. Rozhodně se vyhýbejte abrazivním prostředkům, leštícím pastám, čističům na bázi chloru a dalším agresivním chemikáliím. A jak dřevu navrátit jeho lesk? Vyzkoušejte domácí prostředky.

Dřevěný nábytek a podlaha

Oleje dodají lesk a zvýrazní kresbu

Jednou za tři až šest měsíců by se dřevěné povrchy měly natírat ochrannou vrstvou. Někomu však tyto nátěry či impregnace nevoní, a tak raději sáhne po přírodních produktech. Skvělým pomocníkem je olivový nebo lněný olej. I tyto prostředky zajistí ochranu dřeva, dokonce zvýrazní jeho kresbu a dodají mu lesk. Stačí trochu oleje přelít do lahve s rozprašovačem, přidat několik kapek citronové šťávy a pomocí suchého hadříku rozleštit. 

Na lesk a na škrábance 

Jemné rýhy, ale také zašedlost dřeva napravíte pomocí olivového oleje a octa. Stačí smíchat dva díly oleje a jeden díl čirého octa. Promíchejte, nalijte do rozprašovače a aplikujte na dřevěné povrchy. Opět suchým hadříkem vyleštěte a máte hotovo. Na podlahy doporučujeme použít jeden litr vody, 500 mililitrů octa, 4 sáčky mátového čaje, 2 lžíce olivového oleje a 1 lžíci mycího prostředku na nádobí. Sáčky vložte do tekutiny a zahřívejte na sporáku. Před bodem varu vypněte a pytlíky nechte 20 minut louhovat, poté touto tekutinou umyjte podlahu.     

Mohlo by Vás zajímat

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

zavřít reklamu
×
Reklama