Jak zaštipovat rýmovník: Pozor na chyby, kvůli kterým by se nerozrůstal

autor Nikola Klementová publikováno 02.02.2024 06:45
Rýmovník - Coleus amboinicus

Rýmovník je vzhledově nevtíravá rostlina, která je nenáročná na péči. Navíc nám pomáhá při léčbě kašle a rýmy. Aby ho bylo dostatek a krásně se rozrůstal, rozkošatěl se, bude potřeba rýmovník správně zaštipovat.

Pokud rostlinu nebudete pravidelně zaštipovat, sice krásně poroste, bude mít krásné listy, ale nebude houstnout. Začnou se objevovat dlouhé šlahouny s několika lístky a časem začnou stonky rostliny dřevnatět. Proto je správné zaštipování tolik důležité. Navíc bohatě olistěná a zdravá rostlina je jistě pastvou pro oči každého pěstitele. Ještě ke všemu, když má rýmovník tak bohaté využití. 

Rýmovník je poklad mezi rostlinami

Věděli jste, že rýmovník lze využít také jako koření? Jednoduše jej nasušíte a dáte například pod maso. Často se spojuje s oreganem, a tak skvěle chutná s červeným masem. Při rýmě jej stačí promnout mezi prsty a dýchat jeho vonné a léčivé silice, které uvolní nos. Připravuje se z něj také sirup či odvar na kašel. Odvar je také skvělý na kloktání při bolesti v krku. Obecně ale pomáhá při zahleněných průduškách, podporuje léčbu astma, očistu jater a reguluje hladinu cholesterolu v krvi.  

Jak zaštipovat rýmovník: Pozor na chyby, kvůli kterým by se nerozrůstal

Jak pěstovat rýmovník

Jak už jsme zmínili – rýmovník je vskutku nenáročná pokojová rostlina pocházející z Afriky. Jak tedy jeho domovina napovídá, má rád teplo. Substrát by měl být vzdušný, proto je důležité, aby byl smíchaný s pískem. Co se týká zálivky, frekvenci volte podle teploty v domácnosti. Obecně lze říci, že by substrát neměl úplně proschnout, ale měl by zůstat mírně vlhký. Listy jsou pak silnější a šťavnaté. Umístit jej můžete na parapet orientovaný na východní stranu. Má rád polostín a ranní sluníčko. Rozhodně na něj nesmí svítit ostré sluneční paprsky, které by rýmovník popálily.  

Zaštipování rýmovníku vede k bohaté úrodě

Pokud se o rostlinu budete správně start již od začátku, odmění vás bohatým olistěním. Ke správné péči se také samozřejmě řadí správné zaštipování. Pamatujte si, že díky správnému zaštipování bude rostlina košatět a zesílí. Navíc je tento proces banálně jednoduchý. Bohužel někteří pěstitelé čekají, až rýmovníku narostou šlahouny, které následně v půlce odříznou a zpracují. Jenže to je špatně. 

Jak zaštipovat rýmovník: Pozor na chyby, kvůli kterým by se nerozrůstal

Zaštipovat by se měl pravidelně, a to vrcholové výhony vždy nad párem listů. Pokud ale rostlina tvoří tenké výhony, nikdy jste ji nezaštipovali, nebojte se ji zkrátit až na hlavní stonky a celé šlahouny tak odříznout. Některé vrcholové stonky můžete dát do sklenice s vodou zakořenit, díky čemuž získáte několik dalších rostlinek. Rýmovníku jistě není nikdy dost. 

Mohlo by Vás zajímat

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

Bolest kolene
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

zavřít reklamu
×
Reklama