Jak pěstovat velikonoční kaktus, aby kvetl nejen na Velikonoce. Únor je pro bohaté kvetení důležitý

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 03.02.2024 08:00
Velikonoční kaktus

Jak pěstovat velikonoční kaktus, aby na Velikonoce bohatě kvetl? A jak poznáme rozdíl mezi vánočním nebo velikonočním kaktusem? Rádi vám vše prozradíme.

Stejně jako vánoční kaktus, patří i ten velikonoční mezi velice oblíbené pokojové rostliny. Abychom kaktus povzbudili v kvetení, bude mu potřeba zajistit správné podmínky. Ty jsou však velmi podobné těm, které poskytujeme vánočnímu kaktusu. A jak vlastně poznáme, že máme doma velikonoční, nikoli vánoční kaktus?

Rozdíl mezi vánočním a velikonočním kaktusem

Vánoční kaktus od toho velikonočního rozeznáme poměrně jednoduše. Prozradí nám to tvar jejich článků, které tvoří výhony. Ten velikonoční má měkké a více zakulacené články, kdežto vánoční kaktus má články po okrajích takzvaně zubaté. Je tedy jednoduché tyto dvě nádherné rostliny od sebe rozeznat. Jak tedy velikonoční kaktus pěstovat, aby na Velikonoce vykvetl?

Vánoční kaktus

Velikonoční kaktus (Hatiora gaertneri)

Velikonoční kaktus nás svými květy potěší přibližně od března do června. Květy jsou špičaté a nejčastěji červené, růžové, bílé či fialové. Vytváří krásné šlahouny nálevkovitého tvaru, složené z jednotlivých článků, na jejichž koncích raší krásná poupata vykvétající v nádherný a pestrý květ. Pokud kaktusu dopřejete správnou péči, bude vás těšit řadu let. 

Jak pěstovat velikonoční kaktus, aby kvetl

Má rád letnění, stejně jako vánoční, proto je vhodné ho od května do září umístit ven, ale pod přístřeší, ať na něj nesvítí slunce. S příchodem podzimu umístíme rostlinu do domu, a to tam, kde bude mít 15 až 16 °C. Vyhovuje mu severní okno například v chladné chodbě. Zde ho necháme do ledna odpočívat. Rovněž omezíme zálivku a rostlinu nehnojíme. 

Velikonoční kaktus

Aktuálně, tedy v únoru, se na šlahounech začnou tvořit poupata, a to je ta správná doba, kdy je potřeba zvýšit frekvenci zálivky. Mimo toho zvýšíme také teplotu o přibližně 3 °C a jednou za 14 dnů kaktus přihnojíme hnojivem pro ně určeným. A právě díky tomuto kroku a péči, se již od března budete moci těšit z krásných květů. 

Kdy velikonoční kaktus přesadit

Je obecně známo, že kaktusy nepreferují časté přesazování. Přesazujte tehdy, až je květináč opravdu malý. To znamená jednou za dva, nejlépe však jednou za čtyři roky. Přesazujeme vždy po odkvětu, a to do většího květináče a do substrátu určeného přímo pro kaktusy. 

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

zavřít reklamu
×
Reklama