Proč toulitka usychá a nekvete? Tyto jednoduché kroky ji povzbudí k růstu a bohatému kvetení

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 03.02.2024 08:20
Anthurie

Krásná exotická toulitka se pěstuje převážně pro své nádherné květy, které připomínají srdce z vosku. Občas se ale stane, že se rostlině nedaří, schne a nekvete. Co v takovém případě dělat?

Toulitka neboli Anthurie je oblíbená rostlina známá především z řezaných květin. Pochází z Mexika a Jižní Ameriky, kde roste na stromech, nikoli v půdě. Již dlouhé desetiletí je ale možné Anthurii pěstovat jako pokojovou rostlinu, která není náročná na péči a potěší nás nejen krásnými listy, ale především květy. Co ale toulitce chybí, pokud schne a nekvete? A jak ji správně pěstovat?

Proč Anthurie schne a nekvete

Důvodů, proč se toulitce nebo-li Anthurii nedaří, může být více. My však pevně věříme, že najdete důvod, který se týká přímo vaší rostliny a zasáhnete dříve, než tato kráska uhyne. Začneme tedy zálivkou, neboť se váže k nejčastějším nešvarům. Toulitka totiž nesnese přemokření, nebo naopak prosychající substrát. Pozor je třeba dávat i na umístění. Nesnese průvan, ale ani přímé sluneční paprsky. Je tedy lepší ji umístit na severní nebo východní okno.  

Anthurie

Ani tvrdou a studenou vodu nemá ráda, proto, pokud nemáte dešťovku, nechte vodu kohoutkovou alespoň dva dny odstát. Mezi další příčiny způsobující nekvetení a špatný stav rostliny, patří nevhodně zvolený substrát. Pokud jste nyní toulitku koupili, přesaďte ji, neboť substrát, ve kterém roste, je určen pro rychlý růst a kvetení. Je tedy vhodné jej nahradit jiným, vzdušným a lehkým substrátem. Zvolit můžete směs pro epifyty. Starším rostlinám se potom bude dařit ve směsi z hrubé borové kůry, perlitu a rašeliníku. 

Podmínky pro správný růst Anthurie

Anthurie pochází z oblasti, kde je teplo, proto ji doma dopřejte alespoň 21 °C. Čím vyšší teplotu v domácnosti máte, tím více zálivky a vzdušné vlhkosti bude potřebovat. Přes zimní období by teplota neměla klesnout pod 16 °C. Pokud má rostlina nižší teplotu, vystavujete ji průvanu, její listy začnou žloutnout a následně schnou. Co se týká umístění, jak už jsme zmínili, volte severní okno. 

Toulitka

Světla potřebuje dostatek, ale ne přímé sluneční paprsky. Substrát by měl být s pH 5 až 6,5, jinak nepokvete a může uhynout. Hnojení provádíme jednou za dva týdny pomocí hnojiva pro begonie. V zimě doporučujeme použít hnojivo z b-komplexu. Více v minulém článku. Během léta a jara udržujte substrát vlhký a pravidelně toulitku roste. Pokud máte doma přes zimní období suché ovzduší, roste také. V zimě zálivku snižte. 

Mohlo by Vás zajímat

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

zavřít reklamu
×
Reklama