Čím hnojit rýmovník, aby vás potěšil bohatým olistěním plným živin? Důležité je nepřehnojit ho

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 04.02.2024 08:00
Rýmovník

V minulém článku jsme se věnovali zaštipování rýmovníku, které je pro bujné olistění velice důležité. Dnes se podíváme na hnojení, které podpoří rostlinu v růstu a zajistí dostatečné množství listů plných cenných živin.

Rýmovník patří k dekorativně krásným rostlinám, které potěší každého pěstitele. A to nejen svými listy, ale také účinky. Jak už sám název napovídá, rýmovník je ideální bylinkou na pomoc při rýmě nebo kašli. Lze ji inhalovat, uvařit si z ní čaj nebo ji nasušit a dát pod maso. Chutná výborně a připomíná oregano. Aby listů bylo dostatek, dopřejte rýmovníku nejen pravidelné hnojení.

Správné pěstování rýmovníku je zásadní

V kostce si shrneme, jak o rýmovník pečovat, aby zdravě rostl. Co se týká pěstování, poroste i u méně zkušeného pěstitele. Pokud mu však zajistíte správnou péči, odmění vás bohatým olistěním. Má rád teplé místo například na parapetu u okna orientovaného na východní stranu. Ranní sluníčko mu prospívá, ale celodenní ostré sluneční paprsky rád nemá. Se zálivkou buďte obezřetní, ať ho nepřeléváte. Snažte se tedy, aby substrát zůstal stále lehce navlhlý. Určitě také nezapomínejte na pravidelné a správné zaštipování, je velice důležité.

Jak rýmovník hnojit

K hnojení rýmovníku lze zvolit různá hnojiva. Pokud jej plánujete mít jako dekoraci, zvolte průmyslová tekutá hnojiva pro pokojové rostliny. V případě, že jej pěstujete pro jeho účinky, volte hnojivo s nízkým obsahem dusíku, například pro bylinky. Takovými hnojivy hnojíme od jara do podzimu. Avšak aby bylo listů dostatek i v zimě, neboť rýmovník má tendenci se v tomto období pozastavit v růstu, můžete ho podpořit hnojivem z droždí. Využít můžete také odvar z cibulových slupek. 

Rýmovník

Díky domácím hnojivům podávané v zimním období, bude mít rýmovník nejen dost listů, ale také jej z velké části ochráníte před škůdci. Například před mšicemi nebo roztoči, kteří tento druh rostlin napadají nejčastěji. Pokud jste si všimli mšic či jiných škůdců, napadené listy či části rostlin jednoduše odstraňte a připravte si postřik z česneku. Opět doporučujeme domácí prostředky, neboť rýmovník nejčastěji pěstujeme pro vnitřní užití. Nikdo z nás jistě nechce pojídat insekticidní přípravky. 

Mohlo by Vás zajímat

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

zavřít reklamu
×
Reklama