Pěstování dominantní sloní nohy není složité: Jak na to, aby se jí dařilo

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 05.02.2024 07:00
Sloní noha

Rostlina s názvem sloní noha si svůj název vysloužila především díky svému stonku, který sloní nohu blízce připomíná. Sloní noha pochází z Mexika a v přírodě se dorůstá obrovských rozměrů.

Kmen této rostlině slouží jako zásobník vody. Z kmene vyrůstají dlouhé, tenké listy, které se stáčejí směrem dolů. Po několika letech působí listy sloní nohy jako dlouhé vlasy. Jde o dlouhověkou a nenáročnou rostlinu. Sloní noha miluje světlo a čerstvý vzduch. Přes léto jí bude dobře na zahradě, v polostínu, na místě, kde bude chráněna před sluncem a v zimě potřebuje mít alespoň 15 °C. Nesnáší přelévání. V létě jí stačí mírná zálivka, ale v zimě zalévání omezte.

Jak pěstovat sloní nohu?

Jednou za 3 týdny během léta sloní nohu přihnojte hnojivem na kaktusy a sukulenty. Mladé rostliny přesazujte každý rok. Větší rostliny postačí přesazovat každé 2-3 roky. Na dno nezapomeňte dát drenážní vrstvu a použijte substrát, který je určen na pěstování kaktusů a sukulentů. Sloní nohu můžete množit pomocí semen nebo pomocí odnoží. Jak na to? Odnož odřízněte z mateřské rostliny a zasaďte ji do substrátu, určenému na sukulenty.

Sloní noha

Pomalý růst

Sloní noha roste opravdu velice pomalu. Počítejte s tím, že ročně vyroste zhruba o 10 cm. Sloní noha nekvete. Musí vám postačit její netradiční a nepravidelný vzhled. Rostlině vyhovuje spíše sucho. Substrát udržujte v mírné vlhkosti a zajistěte, aby v misce pod květináčem nestála voda. Nevystavujte ji přímému slunečnímu záření. Jediné, čím můžete sloní nohu zlikvidovat, je značné přelévání.

Sloní noha se skvěle vyjímá v moderních interiérech. Díky tomu, že rostlina uchovává vodu ve spodní části kmene, a ne v kořenech, nepotřebuje velký květináč. Můžete jí pořídit nízký a široký květináč, který sloní noze zajistí stabilitu a bude vypadat netradičně. Ohlídejte si, aby vaši sloní nohu nenapadli nepříjemní roztoči. Nejčastěji ji mohou ohrozit svilušky, vlnatky a při teplejších zimách také štítenky.

Mohlo by Vás zajímat

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

zavřít reklamu
×
Reklama