Výsev rajčat má svůj čas a několik pravidel, které je pro bohatou úrodu potřeba dodržet

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 05.02.2024 06:45
Rajčata

Rajčata bezpochyby patří mezi velice oblíbenou zeleninu, kterou pěstuje snad každý pěstitel. Není divu. Jsou zdravá a lze s nimi kouzlit na sto způsobů. Pokud si je pěstujete ze semen, je dobré vědět, kdy přesně musí zamířit do substrátu.

Vypěstovat si vlastní rajčata není nic těžkého, proto si je oblíbilo tolik zahrádkářů. Mimo nenáročnosti na pěstování, nám rajčata nabízí mnoho zdravotních benefitů, ale také řadu vitamínů a minerálních látek. Mimo jiné, kdo jednou ochutná domácí rajčata, již nebude chtít jiná. Ty z obchodu mají silnou a tvrdou slupku, navíc jejich chuť je opravdu mizerná. Pokud plánujete pěstování rajčat z vlastních sazenic, je třeba vědět, kdy je ten správný čas na jejich výsev a jak správně tento krok provést.

Vyhněte se chybám při výsevu

Nejčastější chybou, kterou se začínající pěstitelé dopouští, je brzký výsev nebo nekvalitní či příliš stará semena. Je třeba brát v úvahu, že sazenice poměrně rychle rostou, ale na záhon či do skleníku je můžeme vysadit až po třech zmrzlých. Kdybychom s výsevem začali na konci ledna či na začátku února, rajčata by byla vytáhlá a příliš plodů by nenesla. 

Semena použijte nejlépe ta, která jsou rok či dva stará, nebo je kupte od ověřeného prodejce. A kdy tedy semena vysévat? Pokud sazenice poputují do skleníku, vysazujeme je v druhé polovině dubna a s výsevem začneme přibližně koncem února. V případě, že sazenice vysadíme na volný záhon, s výsevem začněme v polovině března. 

Sazenice rajčat

Jak na správný výsev rajčat

Než semena poputují do substrátu, je dobré je nechat přes noc na mokré vatě nebo na ubrousku takzvaně nabobtnat. Druhý den si připravíme výsevní substrát a nízký plastový boxík, sadbovač či mini pařeniště. Zvolenou nádobu naplníme substrátem a umístíme semínka. Ta by měla být alespoň dva centimetry od sebe a v hloubce přibližně 5 milimetrů. Semena poté přikryjte substrátem, mírně je přitlačte a aplikujte zálivku formou rosení. 

Nádobu umístěte na teplé místo a poté ji přikryjte. Jakmile se začnou tvořit zelené háčky, přibližně za deset dnů, přemístěte ji na světlé místo. Nezapomínejte na pravidelné zalévání, ale pozor na přelévání. Jakmile se objeví první pravé listy, rajčata přepikýrujeme do větších kelímků, klidně do těch od jogurtu. Při pikýrování by substrát neměl být příliš suchý, ani příliš mokrý. Vlhký je ideální. Nový substrát může smíchat s kompostem v poměru 1:1. Sazeničky vkládáme hluboko, a to až pod spodní lístky.

Mohlo by Vás zajímat

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama