Jak množit orchidej: Díky tomuto postupu budete mít parapet plný exotických rostlin

autor Nikola Klementová publikováno 06.02.2024 06:45
Orchidej

Orchidej je krásná, navíc není složitá na pěstování. Především pak druh zvaný Phalaenopsis, který je součástí snad většiny domácností. Jak mít rostlin více, a to bez utrácení? Jednoduše si orchidej namnožte.

Péče o orchidej, ale ani její množení není nic složitého. Stačí následovat několik jednoduchých kroků. Pak váš parapet vyzdobí několik rozkvetlých rostlinek exotického vzhledu. Je tedy zbytečné za orchidej utrácet, neboť nepatří zrovna k těm nejlevnějším. Velice rádi vám prozradíme, jak postupovat, aby byl výsledek efektivní. 

Jak orchidej množit

V tomto kroce nehledejme nic složitého. Množení budeme provádět pomocí květních stonků. Jakmile orchidej odkvete, stonek odřízněte u substrátu. Poté si vezměte vydezinfikovaný a ostrý nůž a stonek překrojte napůl. Pokud je delší, rozkrájejte ho na více částí. Řiďte se však tím, aby každý dílek obsahoval jedno očko. Po řezu bude důležité ranky vydezinfikovat. K tomuto kroku bohatě postačí skořice nebo černé uhlí. Nyní nechte místa řezu zaschnout. 

Orchidej

Jakmile řez zaschne, máte na výběr. Buď si vezmete suchý rašeliník, substrát pro orchideje nebo obyčejnou vatu. Poté dejte zvolený obsah do plastové vaničky. Navlhčete ho a umístěte na něj takzvané řízky. Nezapomínejte substrát, vatu nebo rašeliník zvlhčovat, aby stonek nezaschnul. 

Nová rostlinka orchideje

Přibližně za 30 dní, většinou pak dříve, se objeví první listy. Nyní je stonek připravený na vysázení. Připravte si průhledný květináč, na dno kousek polystyrénu a borovou kůru smíchanou s rašeliníkem. Substrát lze také koupit, pokud ho nechcete míchat. Do květináče dejte polystyren, poté substrát a na horní část umístěte novou rostlinku. Pravidelně ji roste, aby nezaschla. Tak postupujte se všemi stonky. Poté květináč umístěte na světlé místo. Za půl roku vás překvapí silné a krásné rostliny, které vám budou dělat radost. Jak zalévat a jak se o orchidej starat, najdete v našich minulých článcích

Mohlo by Vás zajímat

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

zavřít reklamu
×
Reklama