Jak správně pěstovat Scheffleru a vyhnout se chybám, které mohou za opad olistění

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 10.02.2024 08:00
Schefflera

Scheffleru řadíme mezi jedovaté rostliny. Obsahuje látky, které dráždí sliznici a kůži a proto je důležité, aby byla na místě, které je mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Schefflera je rostlina, která pochází z tropů. V těchto zemích dosahuje výšky i několika metrů. Pokud Scheffleru pěstujete jako pokojovou rostlinu, nevynášejte ji ven, protože jí to neprospívá. Rostlina je velmi citlivá na chlad a průvan, který může způsobit opadání listů. Zajistěte, aby teplota v pokoji v zimním období neklesla pod 15 °C.

Jaké podmínky Scheffleře vyhovují

Scheffleře nejlépe vyhovuje teplota okolo 20-25 °C. Nedávejte ji na stinné místo, protože by vám začala rostlina řídnout. Od jara do podzimu ji opravdu dost zalévejte. Během podzimu naopak zálivku omezte na minimum. Vodu, kterou se chystáte Scheffleru zalévat, nechte odstát. Je důležité, aby byla měkká a měla pokojovou teplotu. Rostlinu nevystavujte přímému slunci. Nesnese ani vysoké teploty a zmiňovaný průvan. Pokud by byla vystavena takovému prostředí, budou jí hnědnout a padat listy.

Schefflera

Zjistěte dostatek hnojiva

Při horkých letních dnech doporučujeme, abyste Scheffleru alespoň jednou týdně rosili. Ve vegetačním období jí zajistěte hnojivo alespoň dvakrát týdně. Pořiďte si hnojivo bez vápna. Starší rostliny si můžete dovolit přesazovat jednou za dva až tři roky a mladší přesazujte podle potřeby. Přesazování směřujte na jarní období. Rostlinu při přesazování přemístěte do většího květináče a nezapomeňte dát do dolní části větší vrstvu drenáže. Při přesazování prohlédněte kořeny a ostříhejte jejich suché části.

Oceníte její krásné listy

Schefflera má krásné dekorační listy. Starší rostliny mají větší množství listů. Dokonce si můžete pořídit rostliny, které mají různě barevné listy. Jsou dostupné v syté olivové barvě, ale také se žlutým nebo bílým panašováním. Pokud si budete chtít Scheffleru rozmnožit, jde o velmi složitý proces. Rozmnožovat můžete pomocí řízků nebo semen, ale výsledky nejsou úplně úspěšné.

V tomto případě je mnohem jednodušší způsob pořídit si malou rostlinku. Všeobecně je Schefflera nenáročná pokojová rostlina, která je navíc vysoce odolná. S úspěchem ji dokážou pěstovat i začátečníci, kteří nemají velké množství zkušeností. Díky tomu, jak je rostlina odolná, ji můžete pěstovat v kancelářích nebo ve veřejných prostorech. Dejte však pozor na obávaný průvan.

Mohlo by Vás zajímat

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

zavřít reklamu
×
Reklama